1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Zekeriya Batğı ile Siirt'in inşaat sektörü üzerine söyleşi
Zekeriya Batğı ile Siirt'in inşaat sektörü üzerine söyleşi

Zekeriya Batğı ile Siirt'in inşaat sektörü üzerine söyleşi

Siirt'te inşaat sektörünün saygın firmalarından biri olan Batğı İnşaat'ın sahibi Zekeriya Batğı ile sektör üzerine söyleşimiz.

A+A-

BATĞI İNŞAAT

25 yıllık inşaat ustalığında kalıpçılık yaparak çekirdekten yetişen sektörde büyüyen Zekeriya Batğı, 1994 yılında “Batğı İnşaat” adı ile kendi şirketini Siirt Merkez’de kurdu. “Mücahid” ve “Batğı” ismiyle bilinen tüm binalar kendisine ait. Son 10 yıldır bu isimleri vermiş olmasına rağmen öncesinde yapmış olduğu inşaatlara bu isimleri vermedi. Siirt’in dışında Hakkari’de inşaat çalışmalarında bulundu. Yakın zamanda Tillo’da da yapacağı çalışmalarla “Mücahid” isimli apartmanları sıralayacak. Yaptığı binalara “Mücahid” ismini vermesinin nedeni aslen Tillo’lu oluşu ve Tillo’da Şeyh Mücahid ailesinden olmasından kaynaklanıyor.

zekeriya batğı

RÖPORTAJ

Siirt inşaat sektöründeki örgütlenme nasıl? Örgütlenmenin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Düşünmüyorsanız nedenleri?

Sektörümüzle ilgili bir örgütlenme, bu manada bir çalışma yok. Yönetiminde olduğum Müteahhitler Derneği adında bir dernek var ama faal değil.

Siirt’te inşaat sektörü ehil ellerde mi? Değilse bunun için ne yapılmalı?

Yapı-Denetim geldikten sonra sektör ehil ellere geçecek. Bugüne kadar yapılanlar yapıldı. Kriterler getirilmeli. Herkes bu sektöre rahatlıkla girebiliyor. Ehil olmayan insanlar, ehil olanların önünü tıkıyor. Bu durum her sektörde geçerli.

İnşaat sektörünün istihdama(işsizliğe) olan etkisi nedir?

Siirt’te yap-sat olmasa işsizlerin sayısı daha çok artar. Kaç fabrika var ki ilimizde. İnşaat sektörü Siirt ekonomisini ayakta tutuyor. Bu sektör olmaza istihdam diye bir şey olmaz.

İnşaat sektöründe kalifiye eleman sıkıntısı var mıdır? Varsa bu nasıl giderilmelidir, önerileriniz nelerdir?

Kalifiye eleman sıkıntısı bizim sektörde yok. Güzel ustalarımız var ve bu ustalarımızı çoğu yerde bulamazsınız.

İnşaat Müteahhitliği mesleğine girişler zor mu? Müteahhitlik mesleğine girerken belirli şartlar olmalı mı?

Şirketi ilk kurduğumda Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’ndan aldım. O yıllarda bu karneyi almanız gerekiyordu. Şuan bu karne uygulamadan kalktı. Bu yüzden hiçbir şart aranmaksızın herkes müteahhit olabiliyor. Yıllardır bu sektörün içerisindeyim. Yaptığım işler, çalışmalar belli. Birisi çıkıp arsa alıyor ve eğrisiyle/doğrusuyla yap-sat’a başlıyor. Bu doğru değil.

İnşaat sektörünün beyaz yakalıları olarak bilinen; mühendis, mimar ve teknisyenlerin sektördeki etkisi ve yetkisi nedir?

Yap-Sat işlerinde hiçbir ne etki ne de yetki yok. Projeyi çizdirip müteahhite teslim ediyorlar. Artık her şey vicdanlara kalıyor. Yapı-denetim ile çok şey değişecek. Bir an önce bunun kurulması lazım.

zekeriya batğı

İnşaat sektörünün bürokratik engelleri var mıdır? Bunlar nelerdir? Özellikle ruhsat aşamasındaki zorluklar nelerdir?

Evraklarınız tamamsa, her şeyiniz kanuni ise hiçbir engel yok. Ama işinizi, evraklarınızı kanunsuz yaparsanız tabiî ki engeller çıkar.

Tapu ve Kadastro işlemleri açısından sorun var mı?

Hiçbir sorun yok. Bu kurumumuza teşekkür ediyorum.

Siirt ve Vakıf ikilisi penceresinden bakarsak Siirt’teki vakıf arazilerinin sektöre olumlu veya olumsuz etkileri nelerdir?

Araziyi vakfeden kişiler o vakfiyeye gelir sağlamak için vakfetmiştir. Yıllar önce vakfedilmiş araziler bunlar. O zamanlar vakfedilen araziler ekin alanına hitap ediyordu. Bugün konut alanı içinde kalmışlar ve çok değerli yerler. Bu araziler o vakfiyelere gelir sağlamak noktasında eğerki dini bir fetvası varsa (ki olmalı) o arazilerin değerlendirilip konura çevrilmesi en mantıklı olanıdır. Çöplük kalacağına kamunun yararına sunulması lazım diye düşünüyorum.

Yapı denetimi açısından Siirt’in durumu nedir? Siirt deprem bölgesinde olmasına rağmen sizce denetimler yeterli mi?

Şuana kadar müteahhitler vicdanlarıyla baş başa bırakıldı. Yeni kurulan ve kurulacak olan Yapı-Denetim firmaları görevlerini yerine getirmelidirler. Sonuçta 1.deprem bölgesinde yaşıyoruz. 2000 yılından sonra Siirt’te yapılan bütün binaların depreme dayanıklı olarak yapıldığını söyleyebilirim.

Siirt’te İnşaat sektörünün bina peyzajı açısından iyi bir sınav verdiğine inanıyor musunuz? Bir bina yaparken yeterli yeşil alan, otopark gibi yapılanmalara dikkat ediyor musunuz?

Zaten arsalar küçük olduğu için binalar zor sığıyor. Siirt’in mevcut alanlarında peyzajı kimse beklemesin.  Olamaz çünkü. Ama yeni imar alanları açılırsa o zaman peyzaj yapılabilir. Siirt şu anda boğulmuş durumda.

Belediye ve İnşaat Sektörünün uyumlu çalıştığını söyleyebilir misiniz? Belediyeden beklentileriniz nelerdir?

Belediye ile çalışmadık o yüzden bilmiyorum. Önceki belediye döneminde uyumlu çalışamıyorduk, keyfi muameleler vardı. Bu yüzden geçmişte memnun değildik. Ama şu an için bilmiyorum.

İnşaat yaparken ara taşeronlarla(sucu, elektrikçi, demirci, çimentocu) ilgili sorunlarınız var mı? Nelerdir?

İşinizi takip ederseniz sorunla karşılaşmazsınız. Ama takip etmeseniz tabiî ki sorunlar çıkar.

Son olarak ne söylemek ister siniz?

Tarihi bir ilimiz var. Asurlulara kadar dayanıyor. Buna rağmen Türkiye’nin en geri kalmış vilayetiyiz. Kim bu memlekete sahip çıkacak. Bu eski şehre bir uçak bile inemiyorsa, indirilemiyorsa bu il gözden çıkarılmış manasına gelmiyor mu? Siirt 2 il doğuran bir ildir. Ne yazık ki bu ile uçak inmiyor. Batman’da uluslar arası bir hava alanı yapıldı. Yanılmıyorsam Cizre’de de uluslar arası bir hava alanı yapılıyor.

Bu haber toplam 7443 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!