1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YSK’nın Kararına Siirt’ten İlk Tepki Geldi
YSK’nın Kararına Siirt’ten İlk Tepki Geldi

YSK’nın Kararına Siirt’ten İlk Tepki Geldi

Siirt Barış Meclisi İnisiyatifi Grubu YSK’nın Hatip DİCLE’nin Milletvekilliğini düşürmesi ile ilgili kararı için basın bildirisi okudu.

A+A-

Basın bildirisini grup adına DrEkrem Bilek okurken bildiriye Siirt Belediye Başkanı, Siirt Barosu, Gazeteci Cumhur Kılıççı oğlu, İHD Siirt şubesi ve bazı sivil toplum örgütü destek verdi.

 

Grup adına Dr.Ekrem Bilek tarafından okunan basın bildirisinde aşağıdaki ifadelere yer verildi.

 

KAMUOYUNA

 

Türkiye Barış Meclisi Siirt Barış İnisiyatifi olarak ülkemizde yaşanan son hukuki ve siyasi gelişmeler konusunda yaptığımız değerlendirme sonucunda mutabık kalınan düşüncelerimizi kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı duyulmuştur.

 

Barışın temeline dinamit koyma olarak değerlendirilebilecek girişimlere karşı başta Cumhurbaşkanı, Başbakan, hükümet, muhalefet ve tüm parlamento olmak üzere sorumluluğu olan herkese çağrı yapıyoruz

 

Hukuk, toplumsal sorunlara çare bulmak için vardır. Toplumdaki sorunları çözmek, ihtiyaçlara yanıt vermek noktasında düzenleme yapmak için var olan bir kurumdur. Halbuki son dönem YSK kararları, toplumsal sorunları çözmekten ziyade sorun yaratmaya hizmet etmektedir.

 

Seçim öncesi adaylık başvuruları ile ilgili olarak, Hukuka ve toplumsal gerçeğe aykırı bir yorumla Bismil’de İbrahim ORUÇ’un ölümüne, birçok kişinin yaralanmasına ve tutuklanmasına neden olanlar bu kez yetkili olmadığı halde yeni bir ucube karara daha imza atabilmiştir.

 

Seçilmiş bir milletvekilinin vekilliliğinin düşürülmesi kararı, ülkemizi ve toplumumuzu yeni bir şiddet ortamına sürükleyebilecek niteliktedir. Halbuki gelinen son süreçte toplumumuzun şiddete değil toplumsal barış ve huzura ihtiyacı vardır. Tüm sorumluluk sahibi kurum ve kuruluşların toplumsal barış ve huzura katkı sunacak şekilde hareket etmeleri gerekmektedir. YSK’nın Hatip DİCLE’nin Milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili verdiği son karar barış ve demokratik çözüm sürecini baltalamaya dönük vahim bir karardır. YSK’nın kurumsal kimliğiyle bağdaşmamaktadır.

 

Sorunun hukuksal zeminde çözümsüz kalması halinde, siyaset kurumunun çözüm bulması zorunludur. AKP’nin kapatma davasında yaşanan hukuki sürecin, tekrar yaşanmaması için, anayasal düzlemde üretilen çözüm benzeri çözümler bulmak, siyaset kurumunun görevidir. Bu anlamda oluşan yeni parlamentonun meşruiyet ve temsiliyet sorunu ile malul olmaması için herkesi sorumlu davranmaya davet ediyoruz. 23.06.2011

 

 

TÜRKİYE BARIŞ MECLİSİ

SİİRT BARIŞ İNSİYATİFİ BİLEŞENLERİ

 

Siirt Tabipler Odası, Siirt Belediye Başkanı, Siirt Barosu, İHD Siirt Şubesi, Eğitim-Sen, Haber-Sen, Tümbel-Sen, BES, Diyanet-Sen, Berfin Kadın Danışma merkezi, Yapı Yol-Sen, Tarım Orkam-Sen, Haber iş, Siirt MKM-DER, Siirt Tuhad-der, SES, Divis, ESM, Gazeteci Cumhur Kılıççıoğlu

 

Bu haber toplam 2921 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!