1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yılın İlk Umrecileri Kutsal Topraklara Uğurlandı
Yılın İlk Umrecileri Kutsal Topraklara Uğurlandı

Yılın İlk Umrecileri Kutsal Topraklara Uğurlandı

Siirt’ten yılın ilk umrecileri kutsal topraklara uğurlandı.

A+A-

Umreciler için Müftülük önünde uğurlama töreni düzenlendi. Duygulu anların yaşandığı törende, Diyanet İşleri Başkanlığı'na kayıt yaptıran yılın ilk umrecileri Siirt’ten uğurlandı. Tören Çarşı Camii Müezzini Hafız Abdullah İtil’in Kur’an-i Kerim Tilaveti ile başladı.


Kutsal topraklara hareket eden umrecilerin yakınları ise sevinç gözyaşlarıyla; “Bizden selam götürün Allah Resulü'ne. Kâbe’de bizim için de dua edin” diyerek, Allah'a ve Allah Resulü'ne olan muhabbetlerini dile getirdiler.

Siirt’li ilk umreciler, “Allah'ın misafirleri olmaya gidiyoruz. İnşallah gidemeyen kardeşlerimize de Cenab-ı Allah nasip eder. Şu anki duygularımızı kelimelerle ifade etmek mümkün değil. Ancak bunu yaşamak lazım. Yüreğimiz kıpır kıpır. Sanki esas evimize gidiyor gibiyiz” şeklinde konuştular.

 

 

SİİRTLİLER.NET

İl Müftü Yardımcısı M.Baki Bilgili törende yaptığı konuşmada “Allah'ın misafirleri olarak, kutsal topraklara yolculuk edeceksiniz. Bizden selam götürün inşallah. Burada bulunan, gönlü sizlerle olan dostlarınız ve ülkemiz için, dinimiz ve devletimizin bekası için de dualarınızı beklemekteyiz. Sizlerle Çarşı Camiinde seminerler yaptık. İnşallah yaptığımız bu seminerlerin faydasını göreceksiniz. Her zaman olması gerektiği gibi, bu kutsal yolculukta da sabırlı olunmalı, vaktimizi en iyi şekilde değerlendirmeli, kalp kırmadan, gönül adamı olmamız gerektiğini ve ülkemizin temsilcileri olduğunuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum” dedi.

 

Törenin sonunda dua okuyan Siirt Müftüsü ve Kafile Başkanı Mahmut Gürlen, “Siirt'ten kutsal beldelere kervanlar yola çıkıyor. Gönlümüzle, kalbimizle, inancımızla ve bütün varlığımızla istikametimiz yüce yaratıcımıza, Hz. Rasulullah'a ( s.a.v. ) doğru oluyor. Bu bizim için gurur duyulacak, sevinç duyulacak ve dünyanın hiçbir serveti ile elde edilemeyecek ve değiştirilemeyecek bir mutluluktur, hazinedir. Bizler buradan giderken bütün varlığımızı çoluk çocuğumuzu sizlere, sizleri de Allah'a emanet ediyoruz. Sizlerin bizlere yüklemiş olduğunuz selamlarınızı Kabe'ye, Rasulullah'a, Arafat'a, Uhud'a, zemzeme ve bütün kutsal beldelere ileteceğiz..” dedi.

 

Müftülük önünde düzenlenen törenin sonunda Hafız Abdullah İtil’in okuduğu ezan ile tören sona ererken, Umrecilerin 15 Mart’ta yurda giriş yapacakları, ilk kafilede 234 kişinin yer aldığı belirtildi.

 

 

 

Bu haber toplam 2322 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!