1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yeşil kartlı vatandaşlar bu habere sevinecek
Yeşil kartlı vatandaşlar bu habere sevinecek

Yeşil kartlı vatandaşlar bu habere sevinecek

Yeşil kartlılara da özel hastane ve sevksiz üniversite hastanesi yolu açılıyor.

A+A-

Sosyal güvenlik reformunun yürürlüğe gireceği ekim ayıyla birlikte yeşil kartlıların da genel sağlık sigortası kapsamına alınması öngörülüyor. Yetkililer, bu kapsamda yeşil kartlıların sevksiz özel hastane ve üniversite hastanesinden faydalanması yönünde çalışma yapıldığını belirtti.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre genel
sağlık sigortasında son dakika değişiklik olmaz veya sevk zincirine dönüş gibi radikal bir karar gündeme gelmezse, düzenleme sonbaharla birlikte yürürlüğe girecek. Yeşil kartlılara bakma konusunda sıkıntı yaratan özel hastanelerin ise sözleşmelerinin iptali söz konusu olabilecek.


Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformunun geçici 12. maddesine göre, yeşil kartlılara 2 yıllık geçiş süresi tanınıyor. Bu süre zarfında yeşil kart verilmiş veya verilecek olan kişiler, durumlarında herhangi bir değişiklik olmaması koşuluyla, başka bir işleme gerek kalmaksızın genel sağlık sigortalı kabul edilecek. Bu kapsamda reformun uygulama tarihi olan 1 Ekim 2008'den itibaren tüm yeşil kartlılar da genel sağlık sigortalı sayılanların haklarından yararlanacak.

Bilgi veren bir yetkili de ekim ayından itibaren, özel hastanelerin ve sevksiz olarak üniversite hastanelerinin yeşil kartlılara açılacağını kaydederek "Ancak genel sağlık sigortasının uygulamasında radikal bir değişiklik söz konusu olursa, farklı bir düzenleme gündeme gelebilir. Ancak şu anda öyle bir durum da yok. Dolayısıyla şu an itibariyle ekimden itibaren özel hastaneler de yeşil kartlılara açılacak diyebiliriz" dedi.

Yetkili, özel hastanelerin yeşil kartlılara bakmak istememesi durumunda yaşanacakları ise "Bu durum sözleşme iptalini gerektirecek bir husustur" diye anlattı. Yeşil kartlıların da genel sağlık sigortası kapsamına alınmasının sonrasında oluşacak maliyet konusunda ise net bir rakam telaffuz edilmiyor.

İlimiz genelinde tahmini 20 bine yakın yeşil kartlı vatandaşımız bulunuyor. Böylece vatandaşlarımız özel hastanelerden 1 Ekim 2011 tarihinden itibaren faydalana bilecekler.

Bu haber toplam 2055 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!