1. YAZARLAR

  2. Eyüp Güzel

  3. Yerli Aday Beklentisi
Eyüp Güzel

Eyüp Güzel

Yazarın Tüm Yazıları >

Yerli Aday Beklentisi

A+A-

Milletvekilliği seçiminde veya Belediye Başkanlığı seçiminde sürekli dillendirilen bir kavram olarak hep gündeme geldi. Bazen bir beklenti bazen bir problem olarak hep konuşulup yazıldı ve çizildi. Öyle ki karar vericiler olan parti teşkilatları ve genel merkezlerinde de önemli bir madde olarak hep değerlendirildi.

Siirt’te Hdp cenahı bu konuda AK Parti’ye bir muhalefet söylemi olarak sürekli refleks gösterdi. Oysa “yerli aday” kavramını tamamen yok sayan kendileriydi. Ama her ne hikmetse bu konuda en güçlü muhalefeti de kendileri oluşturdu. AK Parti teşkilatları ise Hdp’nin bu söylemlerine karşı etkili bir şeklide “bu konuda konuşup, muhalefet edecek en son parti sensin” diyemedi.

Yine bir seçim atmosferindeyiz ve 4 ay sonra belediye başkanlarını seçeceğiz. Önceki seçimlerde olduğu gibi “yerli aday” söylemleri tekrar gündemde. Siirt’te mevcut Belediye Başkanı, devletin görevlendirdiği Kayyum Ceyhun Dilşad Taşkın, AK Parti tarafından tekrar aday gösterilecek mi gösterilmeyecek mi bilinmiyor. Zayıf bir isim değil. Aday gösterilirse sürpriz olmayacak. Devam şeklinde beklenti var fakat halk nezdinde “tamam artık” diyenler de azımsanacak gibi değil. Kayyum çalıştı mı? Evet, çalıştı. Hakkını vermek lazım.

Yerli Aday beklentisi içerisinde olanlar, taleplerinde haklılar. Ama bir özeleştirim de olacak. Talep eden seçmene değil, parti teşkilatlarına.

Yerli aday çıkarılması gerekiyorsa bunu hazırlayacak olan kimdir? Kimlerdir?

Asıl sorum şu!

Son yapılan yerel seçimlerde belediyeyi kaybeden AK Parti teşkilatları ve milletvekilleri süreç içerisinde

bugüne kadar

güçlü bir yerli aday profili

hazırlamaları gerekmez miydi?


 

Bu yazı toplam 2591 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
11 Yorum