1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yerelde basın ve zorlukları
Yerelde basın ve zorlukları

Yerelde basın ve zorlukları

Siirtliler.Net'e açılan mahkemenin ardından medya56.com yerel basının zorluklarına değindi.

A+A-

Siirt Milletvekili Yılmaz Helvacıoğlu tarafından Siirtliler.Net Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Güzel’i mahkemeye verdiğiyle ilgili haberimiz hafta başında okuyucularımızla paylaşılmıştı. Bu durum “yerel basını susturma/sindirme” politikaları olarak değerlendirildi. Gelen telefon ve mesajlarla Yılmaz Helvacıoğlu’na tepkilerin ardı arkası kesilmedi. Mesaj gönderen ve telefonlarla arayanların isimlerini (herhangi bir sıkıntı yaşamasınlar diye) yayınlamıyoruz.

 

Bu gelişmeleri kendi köşesinde masaya yatıran medya56.com adlı internet sitesinin Genel Yayın Yönetmeni Halil Angün, duygu ve düşüncelerini yansıtırken yerel basının zorluklarını da enine boyuna okuyucusuyla paylaştı.

 

Medya56.com’un Genel Yayın Yönetmeni Halil Angün tarafından kaleme alınan o makale:

 

Yerelde Basın ve Zorlukları

 

Haber Sitelerinin kendine özgü bir duruşu ve okuyucu profili var. Okuyucu profilinden bakarsak şayet, tarafsız bir haber sitesi görmekten daha doğal bir hakkı yoktur.

 

Yerel basın olarak sorumluluk yükünün tüm ağırlığı biz yerel gazetecilerin sırtındadır desek yeridir. Nasıl mı? Diyeceksiniz.

 

Ufak yerleşim alanlarından herkes 7 sülalesine kadar birbirini tanıyor, buna (Siirt ve Batman) dahil olmak üzere, sansasyon yaratacak en ufak bir haber bile teşbihte hata yoksa adeta Rus ruleti oynuyormuş hissine varırsınız.

 

İlçelerde Kaymakam aleyhinde yazarsınız esnaf iseniz acaba işyerim için karşı bir tepkide bulunulacak mı?

 

Emniyet hakkında yaparsınız acaba bu akşam kaçta evden ifade verilmek üzere evimden alınacağım? Endişesiyle o geceyi elbiseleriniz ile bir koltukta sabahlamış bulursunuz.

 

Belediye başkanını eleştirirsiniz. Her zabıtayı gördüğünüzde sağınıza solunuza bakıp pahada ağır yükte hafif ne bulup işyerinizi kapatma korkusu içersine düşersiniz.

 

İlin Valisi hakkında eleştiride bulunursunuz (yerel gazete) olarak acaba hakkım olan kaç tane ilanım elimden alınacak? Veya ben bu haberin kefaretini nerde vereceğim. Tereddütü içersine düşersiniz. Ta ki bir sonraki olumlu haberi yayınlayacağınız zamana kadar soğuk terler atarsınız?

 

Milletvekili eleştirdiğiniz vakit 7 Sülale tedirgin olursunuz. Son örneği Siirt Milletvekili Sayın Yılmaz Helvacıoğlu Siirtliler.net haber Editörü Sayın Eyüp Güzel arasında geçen ve mahkemeye varan son duruma kadar olan kısım gözler önünde. Tüm yerel basın camiasının buna sesiz kalmaması gerektiği düşüncesindeyim.

 

Biri veya birilerinin “KRAL ÇIPLAK” demesi lazım. Bu Sorumlulukta yerel gazetecilere düşer. Çünkü “Bir şehrin yerel gazetecileri o şehrin aynasıdır dikkate alınmazlarsa o şehir muhatap alınmıyor demektir. “ Düşüncesi içersindeyim.

 

Gerek yukarıda adını zikrettiğimiz Kurum ve Kuruluşlar gerekse de seçim ile gelen Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve Siyaset adamları. Sizlerin hakkında vatandaşı bilgilendirmek namına yapılmış olan bir olumlu haber nasıl hoşunuza gidiyor ise hakkınızda yapılan olumsuz haberlerin de hoşunuza gitmesi gerekir.

 

Atanan atandığı yere ilk kim bilgilendirir? Geçtiğimiz günlerde tayini Yozgat"a çıkan Siirt valisi Sayın Necati Şentürk. Yozgat gazete ve haber portalları daha şimdiden bas bas özgeçmiş ve son görev yeri olan Siirt"te yapmış olduğu icraatları sayfa sayfa yayınlamaya başladı hakeza.

 

Siirt Basını yeni atanan Siirt Valisi Sayın Musa Çolak"ın tüm özgeçmişi ve son yaptığı icraat ve son görev yerindeki tüm icraatlarını sayfa sayfa yayınlamaya başladı bile....

 

Halil Angün / medya56.com

Bu haber toplam 2531 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!