1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yerel Seçimler ve Siirt seçim nabzı
Yerel Seçimler ve Siirt seçim nabzı

Yerel Seçimler ve Siirt seçim nabzı

2009 Mart ayında yapılacak olan Yerel Seçimlerin ilk tartışmaları, beklentileri ve dedikoduları iki ay öncesinden sokaklarda, kahve köşelerinde kendini hissettirmeye başlamıştı. Ancak konuşmalar dedikodulardan öteye geçmiyordu.

A+A-

Geçen haftalar içerisinde dedikodular alıp başını giderken aday adayları da gün yüzüne çıkmıyordu. DTP seçimlerde adayını ilk açıklayan parti olacağını açıklamasına rağmen neredeyse sonuncu parti olacak. Adayını ilk açıklayan parti CHP oldu. CHP’nin ardından DP ve geçtiğimiz hafta içerisinde MHP adayını açıklayan üçüncü parti oldu.
22.12.2008 / SİİRTLİLER.NET  
Bayram arefesine az bir süre kala aday adayları özellikle Ak Parti’den kendilerini göstermeye başladılar. Siirt’te ençok beklenen aday ise mevcut Belediye Başkanı Mervan Gül’dür. Hızlı gelişen siyasi süreç her şeyi bir anda değiştirebiliyor. Bugüne kadar partilerin değil şahısların seçimi kazanacağı yönünde genel bir kanaat hakim iken, bugün bu kanaat tamamıyla değişmiş durumda. Yaygın kanaate göre seçmenler PARTİYE oy verecekler.

Aday adaylığını açıklayanlarla ilgili genel bir değerlendirme ;

Nurettin Ertemel :
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın müşaviri. 3 yıl önce Mervan Gül’ün belediyecilik konusunda deneyimli bir yardımcının talep edilmesi üzerine Başbakan tarafından Siirt Belediye Başkan Yardımcılığı’na atandı. Ancak, Belediye Başkanı ve bazı Belediye Encümenleriyle yıldızları bir türlü barışmadı. Bu durum karşısında Ertemel, kendisinden beklenen enerjiyi sarfedemedi. Başbakan Müşavirliği ve Belediye Başkan Yardımcılığından istifa ederek Siirt Belediye Başkanlığı için Ak Parti’den aday adaylığını açıkladı. Ertemel’in aday adaylığını açıklamasıyla beraber belediyecilikle ilgili halkın öfkeli olduğu bütün konular doğal olarak Ertemel’e fatura edilmeye çalışıldı. Mervan Gül ve Ak Parti muhalifi olan çevreler belediyecilikle ilgili tartışma konularını iyi bir seçim malzemesi olarak kullandılar ve tüm faturayı Nurettin Ertemel’e kesmek için kamuoyu oluşturma gayretine girdiler. Bu durumu seçim dönemlerinde yapılan en doğal seçim faaliyeti olarak kabul ediyoruz.

Mehmet Efe :
Siirt Hava Limanında görevli bir memurdu. Buradaki görevinden istifa ederek Ak Parti’den aday adaylığını açıkladı. İstanbul’da kaldığı yıllarda Siirt’li tüm köy, ilçe ve il derneklerini bir araya getirmek için kişisel olarak yoğun bir çaba sarfetti. Siirtli Derneklerini bir araya getirme çabaları içerisinde birçok derneği bir araya getirmeyi başardı ve dernek yöneticilerine Taksim’deki SİDER merkezinde “Sivil Toplum Kuruluşları” üzerine eğitim seminerleri verilmesinde çaba sarfetti. Bu çalışmaları o dönemde Siirtliler.Net olarak yakından takip etme imkanı bulmuştuk. Efe, geçen yıl Ak Parti tarafından yurt genelinde 5 bin kişinin katıldığı Siyaset Akademisi’nde Türkiye 1.si olmayı başarmıştı.

Yusuf Evin :
Siirt Merkez’de Güres caddesi üzerinde “Evin İnşaat” adlı firmasıyla müteahhitlik yapan Yusuf Evin, geçtiğimiz yıl Ak Parti’den milletvekilliği için aday adaylığını açıklamıştı. Bu dönemde de Ak Parti’den Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayan Evin, “seçilsem de seçilmesem de Ak Parti” açıklamasıyla parti il teşkilatının takdirini toplamayı başardı.

Ali İlbaş :
Siirt Hayvan Yetiştiricileri Birliği başkanlığını ve Türkiye Damızlık Koyun Yetiştiricileri Merkez Birliği Yön.Kur. Üyeliğini yürütüyor. Geçtiğimiz hafta dağıtmış olduğu tanıtım broşüründeki şu satırlar dikkat çekiciydi. “3112 üyeli Siirt Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birliği başkanıyım” Hiçbir öz geçmişte bağlı bulunduğu veya başkanlığını yaptığı sivil toplum kuruluşlarının üye sayısının verilmediğini, sayı verilmesinin farklı amaçlar taşıdığını gündeme getiren bazı siyasi yorumcular şu cümleleri kullandılar. “Sayı verilmesinin tek gayesi bu rakamın pazarlanmaya çalışılmasıdır.” Ali İlbaş, seçildiği taktirde Siirt belediyecilik konusunda uzun soluklu ve temiz bir çevreye sahip olacağının altını çizdi.

MECLİS ÜYELİKLERİ

İl Genel meclisine
Muttasım Aydın, Gündüz Tanık, Şevket Kızılkan, Nihat Altunç

Belediye Meclis Üyeliğine
Yaşar Helvacıoğlu, Ali Timurlenk, Kumri Küçlü

Bu haber toplam 3068 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!