1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yeni öğretim yılındaki eksiklikler
Yeni öğretim yılındaki eksiklikler

Yeni öğretim yılındaki eksiklikler

Türk Eğitim-Sen Siirt İl Teşkilatı yeni öğretim yılındaki bazı aksaklıkların giderilmesiyle ilgili tespitlerini yazılı bir açıklamayla dile getirdi.

A+A-

Yeni öğretim yılının ilimizde daha etkin ve başarılı olması için aşağıda tespit ettiğimiz bazı aksaklıkların giderilmesi gerekmektedir. Bunlar:

 

-              Yeni müfredata uygun eğitim materyalleri bakanlığımızca okullara dağıtılmış olduğu halde bunların kullanımı konusunda öğretmenlerimizin hizmet başında eğitim görmeleri gerekmektedir. (Fen ve matematik takımlarının kullanımı gibi.)

 

-              Yeni müfredat öğrenciyi merkez alan, etkinleştiren ve teknoloji destekli olduğu halde bu şartlara haiz olan okullarımızın sayısı bir elin parmak sayısını geçmemektedir. En kısa zamanda fırsat eşitliğinin sağlanması için diğer okullarımızın da teknolojik araç ve gereç eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. Sodes kapsamında bazı okullarımızda bu şekilde labaratuarlar yapıldı. Ancak, ihtiyacı olan okullara da bu eksikliklerin giderilmesi için gerekli maddi olanakların sağlanması gereklidir.  Bu şekilde eğitim ve öğretim faaliyetleri eğitici olduğu kadar eğlendirici bir durum alacağı için başarının periyodik olarak artacağı görülecektir.

 

-              İl bazında özellikle ilköğretimin her kademesinde tema veya ünite sonunda ortak deneme sınavı yapılmalı ve sınav sonunda dönütler alınmalıdır.

 

-              İl bazında her branş ve sınıf düzeyinde ortak zümre toplantıları yapılmalı; ortak sorunlar  üzerinde akıl  yürütülmelidir.

 

-              Okullarda ücret karşılığı öğretmen çalıştırılması eğitim ve öğretim açısından başarısızlığı tetiklemektedir.

 

-              Halk eğitimi destekli yetiştirme kurslarına devam edilmelidir.

 

-              Görevlendirme yoluyla okullara yapılan öğretmen ve yönetici atamalarında okul kültürünün menfi yönde etkilenmemesi için liyakate önem verilmelidir.

 

-              Sene başında ve sonunda sınıf veya ders düzeyinde sürece dayalı seviye tespit sınavlarının yapılması gerekir. Böylece öğrencilerinin gelişim düzeyleri daha anlaşılır bir şekilde görülecektir.

 

-              Öğrenci yığılmalarını önlemek için Öğrenci alım bölgelerinin okulların kapasitelerine uygun bir şekilde düzenlenmesi gerekir.

 

-              Özellikle lise son sınıf öğrencilerinin okulun son zamanlarında izin veya rapor almalarını engellemek ve öğretmenlerin ekders ücretlerinin kesilmesinin önüne geçmek amacıyla ikinci dönemden itibaren LYS’ye yönelik çalışmaların okulda yapılması yerinde olacaktır.

 

-              Okulların güvenliğini sağlamak amacıyla emniyet müdürlüğüyle eşgüdüm halinde çalışacak birim oluşturulmalı ve kamera sistemi bağlanmalıdır.

 

-              Özellikle okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan usta öğreticilerin müfredata uymadıkları ve bunun sonucunda da ilköğretimde sorunlar yaşandığı aşikar olduğu halde denetimlerin eksik yapıldığı veya yapılmadığı sonucu ortaya çıkmaktadır. Okul öncesi çocukların şekillenmeye başladığı çok önemli bir evredir. Bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekir.

 

Bunlar bizim en tabi temennilerimiz ve aslolan ana düşüncemizdir, ne var ki sözünü etmeden geçemeyeceğimiz diğer sıkıntıları da siz değerli basın mensuplarıyla paylaşmadan geçemeyeceğimizi belirtmek isterim

 

 

FARUK MIZRAK

TÜRK EĞİTİM SEN İL BAŞKANI

TÜRK EĞİTİM SEN YÖNETİM KURULU ADINA

Bu haber toplam 2280 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!