1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yatırımcılarımızdan Vahit Kayar
Yatırımcılarımızdan Vahit Kayar

Yatırımcılarımızdan Vahit Kayar

Yatırımlarını Siirt’te değerlendiren müteşebbislerimizden Siirt Açı Dershanesi.

A+A-

Siirt Merkez ve Kurtalan ilçesinde faaliyette olan Açı Dershanesi’nin yatırım değeri 4-5 Milyon TL civarında. 2002’de Siirt’te ilk açılan dershane bugün 45 kişilik istihdam kaynağı. Bu yönüyle adeta bacasız bir fabrika gibi istihdam sağlayan Açı Dershanesi’nin sahibi Vahit Kayar’a Siirt’teki yatırımcıların dünyasını sorduk.

Geçen eğitim-öğretim döneminde Türkiye 1.si çıkaran Siirt Açı Dershanesi’nin sahibi Vahit kayar, yatırımcıların dünyasıyla ilgili Siirtliler.Net’e şu değerlendirmelerde bulundu.

“Yatırımcıların başarıları resmi kurumlarımızca ödüllendirilmesi de bir teşvik faaliyetidir.”

Vahit Kayar – Açı dershanesi

“Siirt, doğduğum, büyüdüğüm yer. Buradaki insanlara hizmet vermek gerekiyor. Doğup büyüdüğüm yerde hizmet vermek daha çok mutlu ediyor. Bu duygunun maddiyat ile tarifi olamaz. Siirt’te faaliyette olan 2 vahit kayardershanemizin yatırım değeri 4-5 milyon TL civarında. Batıda bu yatırımı yapsanız maddi olarak karşılığı çok daha iyi olacağı kesin. Bu yüzden ilimize, bölgemize yatırımcılar için pozitif ayrımcılık yapılmalıdır. Ancak biz bunu görmüyoruz. Ödediğimiz vergi, SSK primleri ile batıdaki yatırımcının ödediği miktar aynı. Pozitif ayrımcılık iyileştirilmelidir. Bölgemize daha fazla ayrımcılık yapılmalıdır. Çünkü kesinlikle batıdaki şartlar çok daha geniş. Bölgemizde, özellikle de ilimizde hammadde yok, ulaşım sıkıntılı, güvenlik problemi var. 2002’de Siirt’te ilk dershanemizi açtık. Bugün 45 çalışanımız var. Batı’da bir öğrenci aynı bizim koşullardaki dershaneye ortalama 5 bin TL öderken biz 2 bin TL bile alamıyoruz. Siirt’te yatırımcının en büyük problemi güvenlik sorunudur. Buna mutlaka bir çözüm bulunmalı. Ayrıca yatırımcının hevesini kaçıran bürokratik engeller artık aşılmalı ve daha kolaycı, problemleri daha hızlı çözen bir yapıya kavuşulmalıdır. Vakit kaybettiren, oyalayan bir bürokratik anlayış yatırımcıyı bezdiriyor. Son olarak ise; Biz yatırımcının teşvik edilmesiyle ilgili konuyu sadece maddiyatla izah etmiyoruz. Yatırımcıların başarıları resmi kurumlarımızca ödüllendirilmesi de bir teşvik faaliyetidir.”

Bu haber toplam 3177 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!