1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yaşlılar Gününde Halk Sağlığından ziyaret
Yaşlılar Gününde Halk Sağlığından ziyaret

Yaşlılar Gününde Halk Sağlığından ziyaret

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla Siirt Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan ve personeli tarafından yaşlılara ziyaretler düzenlendi.

A+A-

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü münasebetiyle Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr. Emel Çelik, Uzman İbrahim Teğin ve Kronik hastalıklar birimi tarafından yaşlılarımız evlerinde ziyaret edildi ve hastalıklarıyla ilgili bilgi alındı.

Ziyaret etkinliği ile ilgili yapılan yazılı açıklamada “Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir.” İfadelerine yer verilirken açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

1 EKİM DÜNYA YAŞILAR GÜNÜ...

21. Yüzyılda ön plana çıkan en önemli demografik olgulardan birisi nüfusumuzun yaşlanmasıdır. Dünyada insanlar daha uzun yaşamakta, doğum oranları azalmakta ve yaşlı nüfus sayısal olarak artmaktadır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır. Yapılan araştırmalar, ülkemizin yeni bir demografik yapıya geçmekte olduğunu göstermektedir. Ülkemizde yaşlı nüfus 2014 yılında 6 milyon olup yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı %8 olmuştur. Yaşlı nüfus oranının 2023 yılında %10.2’ye, 2050 yılında ise %20.8’e yükseleceği tahmin edilmektedir. Nüfus projeksiyonlarına göre Ülkemizin yaşlı nüfus oranının 2023 yılında %10.2’ye yükselmesi “çok yaşlı” nüfuslu ülkeler arasında yer alacağımızın bir işareti olarak değerlendirilmektedir. 

Haber: Eda Danış

yaslilar.jpg

Bu haber toplam 1673 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!