1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yasin Aktay, Yeni Anayasa ve Başkanlığı anlattı
Yasin Aktay, Yeni Anayasa ve Başkanlığı anlattı

Yasin Aktay, Yeni Anayasa ve Başkanlığı anlattı

Konya'da davet edildiği konferansa katılan Siirt milletvekili Yasin Aktay, Yeni Anayasa ve Başkanlık hakkında konuştu.

A+A-

Konya’daki sivil toplum kuruluşlarının Konya Ticaret Odası Konferans Salonu’nda düzenlediği “Sivil  Toplum ve Sivil Katılım” konulu panele davetli olarak katılan AK Parti Siirt Milletvekili Prof.Dr.Yasin Aktay, 28 Şubat döneminde bir platform oluşturup bütün Türkiye’ye sesini en gür bir biçimde duyuran Konya'daki STK'ların Türkiye’de sonradan gelişen birçok STK için, hatta sivil toplum faaliyetleri için güçlü bir model oluşturduğunu söyledi.


Başkanlık, Beden bütünlüğümüzü tesis etmenin
En önemli aracı olacaktır.


Konuşmasının önemli bir kısmını yeni anayasa ve başkanlık sistemini anlatmaya ayıran Aktay, Türkiye’nin ekonomik olarak farklı tabakalaşmalara sahip olduğunu, etnik olarak da Osmanlı bakiyesi olduğunu ve dolayısıyla 72 milleti barındırdığını, dinsel olarak da bilhassa Alevi ve Sünni ve laik ayrışmalara potansiyel olarak sahip olduğunu söyledi. 

Bu ayrışma ve farklılaşmaların birbirini dışlamadan bir bedende bütünleşmelerinin yeni bir anayasayla, sözleşmeyi adil bir biçimde tesis etmiş bir anayasayla mümkün olabileceğini anlattı. Bu farklılıkların uyumlu biraradalıklarını tesis edecek bir beden siyasetinin bir koşulu iyi bir anayasa ama bir başka koşulunun da bu beden bütünlüğünün simgesi olarak başın sağlam kılınması olduğunu söyleyen Aktay, başkanın bu simgesel varlığı temsil edeceğini anlattı. 

Aktay açıklamalarında şunları söyledi: “Başkanlık sistemi sadece sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı başkan yapma sevdasından ibaret değil. Onun şimdiki yetkileri zaten fiilen başkan kılıyor. Ama Başkanlık sistemi bir daha istikrarsızlığa düşmemek, karar alma süreçlerinde felce uğramamak için ve tabii ki bilhassa ülkenin bedensel bütünlüğünü tesis edebilmek için gerekli bir şart olacaktır. Aksi takdirde belki bugün Erdoğan ve AK Parti sayesinde başımıza gelmeyen istikrarsızlıkların her seçim döneminde bir ihtimal olarak var olacaktır.” Dedi.

yasin-aktayy.jpg

Bu haber toplam 1760 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!