1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Yasin Aktay, sözde savaş karşıtı olanları değerlendirdi
Yasin Aktay, sözde savaş karşıtı olanları değerlendirdi

Yasin Aktay, sözde savaş karşıtı olanları değerlendirdi

Siirt Milletvekili Prof.Dr.Yasin Aktay, Yeni Şafak’taki son makalesinde yüzlerindeki maskelerle cadde ve sokakları kazıp duranların savaşa nasıl karşı olduklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

Yeni Şafak’taki köşesinde “Özerklik ilanını sen oyun mu sandın?” başlığıyla yayınladığı makalesinde Prof.Dr.Yasin Aktay, önemli ipuçlarına yer verdi.

İşte o makalesinde bazı paragraflar:


Demokratik Özerklik denilince akıllarına eldeki silahlar, yüzlerindeki maskelerle cadde ve sokakları kazıp durduk yerde savaşa davetiye çıkarmak, savaşı kışkırtmak gelen kesimlere Yasin Aktay şu soruyu soruyor: “Bütün bunları yapıp nasıl hem “demokratik özerklik” hem de “savaşa karşı olmak” iddiası yapılabilir?

“Savaşa karşı duran kim, savaşı isteyen kim?” diyen Aktay, makalesinde şu ifadelere yer verdi: “Çözüm süreci boyunca şehirlerde artık göstere göstere oluşturmaya başladıkları sözde ordularla, bu orduların yaydığı faşizan şiddetle, devletin güvenlik güçlerine ‘gel, gel!’ tahrikleriyle mi savaşa karşı durulmuş oluyor?


Aktay, yazısının devamında ise şu çarpıcı ifadelerle sorusunu daha da derinleştiriyor: “Sahi şu anda Cizre'de, Yüksekova'da, Diyarbakır'da, Siirt'te hangi yerel halk yapıyor demokratik özerklik ilanını?”

 

TEHDİTLE ELDE EDİLEN KÖYLERE İLİŞKİN YAŞANMIŞ ÖRNEKLER


HDP'nin seçim kampanyalarını PKK'nın veya YPG-H-nin yaptığını herkes görüyor artık. Bu seçim kampanyasının bir örneği şudur. Bir köyün muhtarı, AK Parti'ye yakın göründüğü gerekçesiyle epey zamandır PKK tarafından uyarılmakta ama o bu uyarılara cevap vermemektedir. O muhtar seçimlerden 7 Haziran'dan sadece 40 gün önce öldürülür ve etraftaki bütün köylülere o muhtarın akıbetinden ibret almaları gereği bildirilir. Seçim sonucu tahmin edeceğiniz gibi, o köy de dahil etraftaki on köye kadar etkisini gösterir ve toplamda yüzde 97 oranında oy çıkar. Halbuki kendi köyünden birinin öldürülmesine karşı o köylülerin konuyu bir şeref meselesi haline getirip tepki vermeleri bile beklenirdi. Bütün köylere tek tek bu uyarılar yapılmıştır. Kiminin oğlu kaçırılmış, kimin kendisi uygun yerlere çağrılıp uyarılmış, kiminin işyeri kundaklanmış, kiminin akrabaları tehdit edilmiş ve herkes bir şekilde itaat çizgisine çekilmiştir.

Bu haber toplam 2274 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!