1. HABERLER

  2. SİİRT

  3. Yasin Aktay Siirt Rıstaklıları değerlendirdi
Yasin Aktay Siirt Rıstaklıları değerlendirdi

Yasin Aktay Siirt Rıstaklıları değerlendirdi

Prof.Dr.Yasin Aktay:"Tevhid-i Tedrisat baskısına karşı Siirt'in Rıstak bölgesindeki halk direnç göstererek medreselerini korudular"

A+A-
Daha önce Siirtliler.NET sitesinde yer alan Prof.Dr.Yasin Aktay'ın medreseler ve Rıstak bölgesi ile ilgili değerlendirmeleri Siirt Haberleri Gazetesi'nde yer aldı. Gazete, Tophane ve Rıstak Bölgesi konulu özel araştırma yazısında Prof.Dr.Aktay'ın geçmişte yaptığı açıklamalarını gazete sayfalarına taşıdı. İşte o değerlendirmeler:
 
BİR RISTAKLI OLAN
PROF.DR.YASİN AKTAY’IN GÖZÜYLE RISTAKİLER
 
Hz.İbrahim Hakkı, Rıstak Bölgesi’ndeki Tillo’ya gelip o muhteşem eserlerini ortaya koyduğunda Tillo’da bir boşluk yoktu. Kendisi, Tillo’ya mutlaka bir şeyler taşıdı fakat Tillo’da İbrahim Hakkı’yı İbrahim Hakkı yapacak ortamı da kendisi bulmuştur.
 
HALENZE HALKI TEVHİD-İ TEDRİSAT BASKISINA DİRENÇ GÖSTERDİ
 
Bugün Tillo’ya baktığımızda, medreselerinde tedrisat yapan zatların hepsi Halenze’deki Melle Abdulhakim’in medresesinde yetişmişlerdir. Melle Abdulhakim insan yetiştiren biriydi. İnsan yetiştiren adama Halenze halkının verdiği destek çok önemli. Evinde Arapça bir sayfa bulunduranın neredeyse hapsi boyladığı bir dönemde Halenze halkı tarafından adı devrim olan aslında devrim olmayan reform çabalarına karşı direnç gösterildi.
 
SİİRT MEDRESE GELENEĞİNİ KORUDU
 
Türkiye’nin hiçbir tarafında medreseler ayakta kalamadı. Sadece insan yetiştiren adamlar yeni nesiller yetiştirdiler ama hiçbirisi Siirt’teki, Tillo’daki veya Halenze’deki gibi sistematik, o geleneksel eğitimin formatını gelecek nesillere taşıyabilecek kadar entegre bir format değildi. Devlet hiçbir zaman bu eğitim sistemine sahip çıkmadı. Sadece halkın kendisi, yani sivil toplum sahip çıkmıştır.
 
Bu haber toplam 5719 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!