1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yasin Aktay, Çözüm Süreci AK Parti’nin insana bakışı içindir
Yasin Aktay, Çözüm Süreci AK Parti’nin insana bakışı içindir

Yasin Aktay, Çözüm Süreci AK Parti’nin insana bakışı içindir

AK Parti Siirt İl Kongresi’nde konuşan Prof.Dr.Yasin Aktay, çözüm sürecine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

A+A-
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Yasin Aktay, Siirt 5.İl Kongresi’nde çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde şu ifadelere yer verdi: 
 
Çözüm Süreci, AK Parti’nin insana yaklaşımından kaynaklanmıştır
 
Çözüm süreci birilerinin silahından korktuğumuz için girdiğimiz bir süreç değildir. Birileri böyle bir algı yaratmaya çalışıyor. Yok öyle bir şey. Eğer bugün çözüm sürecinde bir takım adımlar atılmışsa bu adımlar tamamen AK Parti’nin insana yaklaşımından kaynaklanan adımlardır. İnsan Kürtse de Arapsa da sünniyse de hristiyansa da ona saygılıdır.
 
Bu süreç kendi felsefemizdir. Birilerinden korkumazdan kaynaklanmıyor
 
Biz bu süreci kendi felsefemiz gereği, insanımıza verdiğimiz değerden dolayı hayata geçirdik. Birilerinden korktuğumuz için değil. Çözüm süreci AK Parti’nin 2002’de kurulduğunda vaadettiği birşeydir. Çözüm süreci Türkiye’nin kendi halkıyla barışma sürecidir.
 
kongre-001.jpg
 
Eli silahlı örgüt, Kürtleri kendisine borçlu çıkarmaya çalışıyor
 
Biz sürece böyle bakıyoruz. Süreci elinde silah tutan bir örgüt, onu bunu tehdit ediyor ve biz de çaresiz kalıyoruz gibi lanse etmeye çalışıyorlar. Böylece Kürt kardeşlerimizi kendilerine borçlu çıkarmaya çalışıyor. Kürtler bugün örgüte biz senin sayende değil, AK Parti sayesinde Kürdüz diyebiliyoruz diyorlar. Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaptığı bir propaganda var. İlk turda kendimize verelim sonra ikinci turda Erdoğan’a veririz dediler.
 
Kürdün partisi bir partidir demek ırkçılıktır
 
Kürdün partisi hangisidir arkadaşlar? Kürdün partisi HDP filan değildir. Kürdün de, Arabın da, Türkün de herkesin partisi AK Parti’dir. Aksi propagandalara geçit vermeyeceğiz. Kürtlerin partisi bir partidir demek ırkçılıktır. Irkçılığı Peygamber Efendimiz yasaklamıştır.
 
Kemalist Devletin yaptığı asimilasyonu bugün Kürt kemalist zihniyeti yapıyor
 
Dediler ki, Devlet Kürtleri asimile etmeye çalıştı. Evet bu doğrudur. Devlet gerçekten geçmişte bunu yaptı. Ama sadece Kürtlere değil, Arap kardeşlerimize ve hatta Türklere de bunu uyguladı. Mesela bugün konuştuğumuz Türkçe ile 100 yıl önce konuştuğumuz Türkçe aynı değil. Alın size asimilasyon. Devlet ezanı Türkçeleştirerek, arapçayı yasaklayarak arapları da asimile etmeye çalıştı. Kemalist devletin tabiatında herkesi ucubeye çevirme anlayışı vardı. Eğitim anlayışı da, devlet ve idare anlayışı da buydu.
 
Asimilasyonu ayaklarımızın altına aldık
 
Biz AK Parti olarak asimilasyonu cahiliyye adeti olarak gördük ve ayaklarımızın altına aldık. Örgüte yakın kanallarda konuşulan Kürtçeyi resmen ucubeye çevirdiler. Geçmiş devletin yaptığı asimilasyonun aynısını Kürtçülük yapanlar bugün Kürtçeye yapıyorlar. Kürtleri dininden, geleneğinden uzaklaştırdığınız zaman ona yeni bir gelenek empoze etmeye çalıştığınızda tıpkı Türk kemalizminin aynısını yapmış olursunuz. 
 
Kobani’ye yapmaya çalıştığımız yardımları engellemeye çalıştılar.
 
Kobani’ye ve oradaki mazlum insanlara kapılarını açan tek ülke Türkiye’dir. Batılılar değil. 6-7 Ekim olaylarında ne yaptılar? HDP’ye bağlı belediyeler ve militanlar, Kobani’ye yapılan yardımları engellemeye çalıştılar. 2 somun ekmek verip 2 saat propaganda yaptılar. Benim için Kobani’li de Halepli de kardeşimdir. Kobani’de veya diğer bölgelerde Esad’ın zulmünden kaçanlar sadece Türkiye’ye sığındılar.
 
Bu haber toplam 3345 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!