1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yasin Aktay, Başbakan’a Siirt raporu sundu
Yasin Aktay, Başbakan’a Siirt raporu sundu

Yasin Aktay, Başbakan’a Siirt raporu sundu

Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, Siirt’in kalkınması için atılması gereken acil stratejik adımları Başbakan Ahmet Davutoğlu’na rapor halinde sundu.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisindeki makamında milletvekilleriyle görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu, illerin sorunlarını milletvekillerinden dinledi. Toplantıda söz alan Milletvekili Yasin Aktay, Siirt’in sorunlarını çözüm önerileriyle birlikte Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sundu.

Siirt'in son durak olmaktan çıkarılarak bölgeyle bütünleştirilmesi gerektiğini belirten Aktay, “Siirt bölgedeki gelişme seyri içerisinde adeta dokunulmamış bir alan olarak kalmış durumda. Ulaşım bakımından Siirt'i gerek merkeze gerekse de bölge illerine bağlayan yollar çok zayıf ve bütün yolların hedef noktası olarak Siirt son durak veya çıkmaz sokak olarak kalıyor. Siirt’in ulaşım ağına daha etkin biçimde bağlanması bölgesel kalkınmanın en önemli noktasıdır” dedi.

Siirt’in gelişmesi, sadece Siirt’in gelişmesinden ibaret olmadığını dile getiren Aktay, şöyle konuştu: “Siirt’e 13 yıl boyunca daha önceki yıllara nazaran olmayan yatırımlar yapılmıştır, bu doğru. Ancak bu yatırımların Siirt’in özsel kalkınmasına katkısı nispeten az olmuştur, çünkü stratejik yatırımlar yapılmamıştır. Özellikle Kurtalan'dan itibaren 13 yıldır bitirilmemiş duble yol çalışması var. Siirt-Batman yolunun acil olarak sıcak asfaltla kaplanması gerekiyor. Siirt Havaalanı, bölgedeki havaalanlarına göre yetersiz gelmektedir. Pistin büyük uçakların inebilecek duruma getirilmesi ve modern terminal binasına ihtiyaç duyulmaktadır. Kurtalan’da son bulan demiryolu ağının Siirt’e ve buradan da Habur’a bağlanması büyük önem arz ediyor. Öte yandan Siirt’i Van ve Mardin üzerinden dünyaya bağlamak ve son durak olmaktan çıkarılması ilin ekonomisine büyük canlılık kazandıracaktır. Bu projelerin hayata geçirilmesi sadece Siirt için bir şey yapılmış olmayacak, aynı zamanda bölgesel kalkınmada çok önemli, stratejik bir halka tamamlanmış olacaktır.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Milletvekili Yasin Aktay tarafından sunulan raporu, Başbakanlık yetkililerine vererek gereğinin yapılmasının talimatını verdi.

Bu haber toplam 2244 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!