1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yaşananlar ve Yaşatılanlar…
Yaşananlar ve Yaşatılanlar…

Yaşananlar ve Yaşatılanlar…

Ülkemiz son 15–20 yıldır kardeşlik sınavına tabi durumda. Karşılaşılan durumlar sağcısını, solcusunu, kürdünü, türkünü, arabını yani toplumun bütün kesimini derinden etkilemekte, sarsmakta. Ülkemizin bütünlüğüne zarar veren söylemler son yıllarda ülkemizi

A+A-

Son 2 hafta içinde yaşanan olaylar ülkemizin bütün kesimini içten bir üzüntüye boğdu. Önce şehit haberleriyle sarsıldık ardından yaşanan Van depremiyle tam anlamıyla yıkıldık. Olayların ardı ardına gelişmesi düşüncelerin sağlıksızlaşmasına,  söylemlerin mantık dışına çıkmasına sebep oldu. Genel olarak yaşanan panik havası bütün ülkemizi telaşa sevk etti. Yaşananların sebebi nedir? Gidişatımız nereye gidiyor? Gibi panik havası yaratan sorular etrafımızı aniden çepeçevre sardı. Herkesin kendine göre yorumladığı olaylar, insanlığımız ince bir çizgide sınadı. Bazı insanlar olaylara ırki duygular ile bazıları ise pozitif insancıl duygularla yaklaştılar. Irki duygularına kendini kaptıran insanlar yaptıkları yorumlar ile insanlık sınırını vahim derecede aştılar hatta söylemler ayrılığa kapı açma derecesine gelerek ülkenin kardeşliğine, bütünlüğüne, barışına ok gibi saplandı. Ve tabi kendini kışkırtmaya adayan insanların boş durmayışı bir takım kesimi tam ters manada çatışmaya sevk etti.  Yapılanlar ülkemizin kalbine bir hançer gibi saplandı. Kardeşlik damarlarımız kan ağladı.

Kendince çözüm olduğuna inanarak caddelerde tahrik dolu slogan atan insanlar duygularının esiri olduklarının farkında değillerdi. Onları suçlamak hata olur ama yaptıkları yanlıştı. Çünkü atılan sloganlar ne şehitler için ne de depremzede kardeşlerimiz için faydalı olacaktı. Yapılması gereken şehitlerimiz içim Kuran-ı Kerim okumak, depremzede kardeşlerimiz için maddi sınırlarımızı zorlayarak yardım yapmaktır. İnsanlarımız geç de olsa bu gerçeği kavrayıp bütün yardım kuruluşlarıyla temas haline geçti. Bazı taşkınlık çıkarmak isteyen insanlar yardım yapmak eylemini misilleme adı altında kirleterek insanlıktan uzaklaştıklarını bir kez daha gösterdiler.

 Bugün enkaz altında “ insanlarımız” enkaz üstünde “insanlığımız” can çekişiyor. Bu zor sınavda lütfen ırki duygularımıza yenilmeyelim. Gün, kardeşlik günüdür. Gün, bütünleşme, sıkıca kenetlenme günüdür. Gün, barışın zafere ulaştırılması günüdür.

Yapılan yardımların, Rabbimize edilen duaların kabul olması dileğiyle;

Bu haber toplam 1975 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!