1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Yas ölenlerin geride kalanlar üzerindeki hakkıdır
Yas ölenlerin geride kalanlar üzerindeki hakkıdır

Yas ölenlerin geride kalanlar üzerindeki hakkıdır

AK Parti Siirt Milletvekili Prof.Dr.Yasin Aktay, Yeni Şafak Gazetesi’ndeki köşesine Ankara’da meydana gelen terör saldırısının ardından yaslara değindi.

A+A-

“yas, ölenlerin geride kalanlar üzerindeki hakkıdır” diyen Yasin Aktay’ın makalesinde şu ifadelere yer verildi:

Terör son zamanlardaki en kalleş, en cani ve en barbar yüzünü Ankara’da gösterdi. Miting için toplanmakta olan insanların arasında mümkün olan en fazla ölümü hedefleyerek, patlatılan canlı bombalar, toplumun birliğini, bütünlüğünü, barışını geçtik, daha önemlisi izanını, vicdanını, dengesini, sağduyusunu ve aklını hedef almıştır.

Terörün bir işlevi varsa zaten budur. Akla hitap etmez, aklı yok eder. Vicdana hitap etmez, vicdanı yaralar, felce uğratır. Ortada gencecik yaşta toprağa canice düşürülmüş bedenler var. Bu bedenlerin her birinin kordan ateş olup yaktığı ocaklar, ciğeri yanmış analar, babalar var.

Yas ölenlerin geride kalanlar üzerindeki hakkıdır

Yas, ölenlere saygı, yakınlarının acısına katılmak ve böylece toplum olarak tamir olmak için önemli bir fırsat, aynı zamanda bir insanlık halidir. Yas ölenlerin geride kalanlar üzerindeki hakkıdır.

Yası usulüne göre tutmak teröre verilecek ilk büyük cevaptır

Yası usulüne göre tutmak teröre verilecek, terörün karanlık amaçlarını boşa çıkaracak ilk büyük cevaptır. Ölenlerin hakkını ödemeden, tam da ölenler üzerinden politik kar devşirmeye çalışanlar ya terörün bizzat işbirlikçisi olarak veya terörün ağına düşürdüğü cahiller olarak sahnedeki yerlerini alıyorlar. Daha olayın mahiyeti hakkında hiç kimsenin hiç bir fikri yokken olayın faillerini, suçlularını, arkasındakileri, önündekileri ilan edip halkı sokağa çağıran Demirtaş'ın duygularını çözümleyecek bir psikoloji ilmi var mıdır?

Tam bir yıl önce aynı şehvetle insanları sokağa döküp 50'nin üstünde canın toprağa düşmesinin birinci derece sorumlusuyken, bu olayı bahane ederek yaptığı sokak çağrısı tek kelimeyle iğrenç bir fırsatçılıktan başka bir şey değil. Türkiye'de terörle alenen bu kadar içiçe bir siyaset yapıyorken, terörden şikayet etmeyecek belki tek kişi o ve siyasal temsilini üstlendiği örgüt. Daha cesetler ortadayken başka canlara da mal olabilecek bir sokak çağrısı, doğrusu olay için başka fail de aratmıyor. 

Bu haber toplam 1513 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!