1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yapı-Denetim, Belediye’den özel sektöre geçiyor
Yapı-Denetim, Belediye’den özel sektöre geçiyor

Yapı-Denetim, Belediye’den özel sektöre geçiyor

01 Ocak 2011 tarihi itibariyle yapı denetim yetkisi özel sektöre geçiyor. Siirt'te 5 Yapı-Denetim firması kuruldu.

A+A-

Bugüne kadar Belediyelerin asli görevi olan bu uygulamada siyasi ya da çeşitli etkenlerden dolayı ciddi aksaklıklar, denetimsizlikler yaşandığını gören Bakanlık, bu yetkiyi özel sektöre devrediyor.

YAPI-DENETİM

İlk olarak 2001 yılında 19 pilot ilde denendi. 1999 yılında yaşanan depremin ardından deneme amacıyla uygulanan bu iller depremden zarar gören vilayetler idi. Uygulama ile denetimlerin çok fayda sağladığı görüldü. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bünyesinde 19 pilot ilde gerçekleştirilen bu uygulama yeni imar yasasıyla birlikte Türkiye’de 81 vilayette 01 Ocak 2011 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak.

“BAKANLIK: YETKİYİ VERDİM AMA ENSENDEYİM”

Yapıların denetim görevini elinde bulunduran yerel yönetimlerin denetim mekanizmasındaki aksaklıkların ardından kolları sıvayan Bakanlık, “Yapı-Denetim” faaliyetini yeni yıl ile birlikte artık özel sektöre devretmiş olacak. Bugüne kadar Belediyelerin asli görevi olan bu uygulamada siyasi ya da çeşitli etkenlerden dolayı ciddi aksaklıklar, denetimsizlikler yaşandığını gören Bakanlık, bu yetkiyi özel sektöre devrediyor. Denetim yetkisi alacak olan Yapı-Denetim firmalarına ise ciddi sorumluluklar naz yapı-denetim siirtveriliyor. Tabir yerindeyse inşaatların denetim yetkisini alan firmalar, “uygundur” raporu verdikleri yapılarda çıkacak en küçük hatalarda ağır para cezalarının yanı sıra firmalarının kapatılması gibi çeşitli caydırıcı cezalarla da karşılaşabilecekler. Yapı-Denetim işini alan firmalar, her aldıkları yapıların 15 yıl boyunca statik sorumluluğunu üstlenmiş olacaklar.

Peki, ya bundan sonra belediyelerin yetkisi ne olacak? Belediyeler artık ruhsat verecek, imar plan tadilatları yapacaklar. Yapı-Denetim firmalarının onayladığı projeleri ruhsatlandıracak. 200 metrekare üzerinde yapılacak her türlü inşaat (kamu kurumlarının yapıları hariç) Yapı-Denetim firmalarının faaliyet ve sorumluluk alanı içerisinde olacak.

“SİRT’E 5 FAZLA, 2 TANESİ BATMAN’DAN OLSUN”

Her vilayetin nüfusuna göre belirli sayıda Yapı-Denetim firması belirleyen Bakanlık, Siirt’te 5 firmayla sınırlandırdı. Bu firma sayısı illerin nüfus oranına göre değişmektedir. En az 100 metrekarelik bir büro, 3 araç ve 5 teknik eleman şartını yerine getirmek zorunda olan Yapı-Denetim firmalarından 5 tanesi Siirt’te kuruldu. Bu 5 firmanın 2 tanesi Batman, 3 tanesi de Siirt (1 Kurtalan) firması.

“BU İŞÇİNİN SİGORTASI VAR MI?”

Yapıları, inşaatları denetleyecek olan Yapı-Denetim firmalarına aynı zamanda inşaat firmalarını da geniş kapsamlı olarak denetleme yetkisi verildi. Sadece kamu binalarını denetleme yetkisinin verilmediği bu firmalar inşaat firmalarının çalıştırdıkları elemanların sigortalı olup olmadıklarına, mühendisler tarafından hazırlanan projelerin uygun olup olmadıklarına kadar birçok alanda denetleme yetkisine sahipler.

“BELEDİYE BİZİM PARTİDEN DEĞİL, RUHSAT VERMEZLER”

Ahbap-Çavuş ilişkilerinin yoğun olarak yaşanmakta olan vilayetlerde yapı-denetim firmalarının faaliyetlerine başlanmasıyla birlikte geçici olarak sancılı bir dönem muhtemelen yaşanacak. Bu vilayetlerden biri de şüphesiz ki Siirt’tir. Yepyeni bir uygulama olan yapı-denetim firmaları kimi zaman inşaat firmalarıyla, kimi zaman müteahhit, kimi zaman da yapı sahipleriyle belki de karşı karşıya gelecekler.

“O FİRMANIN TAMAM DEDİĞİ YERLER HEP YIKILDI”

Siirt’te kurulan 5 Yapı-Denetim firmaları sektör içerisinde kendi rüştlerini ispatlamak zorunda olacaklar. Yaptıkları faaliyetlerde daha kaliteli, daha güvenli çalışanlar Siirt’te markalaşacak. Bu durum faydalı bir rekabeti de beraberinde getirecektir.

Bu haber toplam 3586 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!