1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yalova Siirtliler Derneği
Yalova Siirtliler Derneği

Yalova Siirtliler Derneği

İlk olarak Anadolu Derneği olarak kuruldu. 1996 yılında bugünkü dernek başkanı olan Kemal Palan tarafından isim değişikliği yapılarak Siirtliler Derneği olarak düzenlendi. 100’e yakın üyesi bulunuyor.

A+A-

Yalova’daki Siirtli hemşehrilerimizin mazileri yaklaşık 30-35 sene. Özellikle 2000 li yılların başlarından itibaren daha yoğun bir göç başlıyor Siirt’ten Yalova’ya. 2009 yılı itibariyle yaklaşık 350 Siirtli ailenin burada yaşadığı tahmin ediliyor. Yüzde 85 Bahçelievler mahallesinde ikamet ediyorlar. Yalova’daki Siirtliler ağırlıklı olarak Siirt Merkezden giden ailelerden oluşuyor.

SİİRTLİLER.NET

Dernek klasik bir hemşehri derneği durumundadır. Sanat, Kültür, Ekonomik, Eğitim vb. gibi çeşitli sahalarda etkinlikleri pek bulunmuyor. Gerek düğünlerde gerekse ölüm gibi acılı günlerde taziye mekanı olarak kullanılan derneğin en önemli fonksiyonu hemşehrilerin ortak buluşma mekanı olmasıdır. Ramazan aylarında ekonomik durumu iyi olan hemşehrilerimizin gönderdikleri erzakları maddi durumu iyi olmayan ailelere ulaştırma alışkanlığı bu derneğimizde de mevcuttur.

Derneğin içi sarı-mavi renklerle boyalı olması özellikle Başkan Kemal Palan’ın bir dönem Siirtspor’da yöneticilik yapmış olmasının izlerini yansıtıyor.

Yalova’daki Siirtlilerin önemli bir bölümü kamu personelidir. İçlerinde okul müdürlüğü, SSK müdürlüğü, Bayındırlık’ta şube müdürlüğü gibi yetki sahibi olanlar var.

Bu haber toplam 5595 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!