1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Veysel Karani’deki TOKİ sorunu masaya yatırıldı
Veysel Karani’deki TOKİ sorunu masaya yatırıldı

Veysel Karani’deki TOKİ sorunu masaya yatırıldı

Geçtiğimiz hafta bilgisayar ekranlarına taşıdığımız Veysel Karani’deki TOKİ Kentsel Dönüşüm projesiyle ilgili sorun Ankara’da masaya yatırıldı.

A+A-

Geçen yıl yapımına başlanan Veysel Karani’deki kentsel dönüşüm ve gelişim projesiyle ilgili esnafın mağduriyetine ilişkin haberi bilgisayar ekranlarına taşıyan Siirtliler.NET yaşananlara dikkat çekmişti.

Haberin ardından Ankara’da Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay’ın başkanlığında düzenlenen toplantıya TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu ev sahipliği yaptı. Toplantıya Baykan Kaymakamı Cuma Çotu, İl Genel Meclis Üyesi Cahit Türköz, TOKİ yetkilileri ve belde sakinlerini temsilen çarşı esnafından bir heyet katıldı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Veysel Karani Beldesi’nde uygulanan proje kapsamında 55 konut, 145 dükkan, 2 adet müştemilat, otopark ile altyapı ve çevre düzenlemesi yer alıyor. Uygulanacak kentsel dönüşüm projesiyle türbenin etrafını saran yaklaşık 90 iş yeriyle 80 konut yıkılacak ve Veysel Karani Türbesi’nin çevresi çarpık yapılardan arındırılacak.

Yapılan toplantı ile ilgili bilgi veren Ak Parti Genel Başkan Danışmanı, Siirt Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, inanç turizmi açısından büyük önem taşıyan ve her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin akınına uğrayan Veysel Karani Beldesinde uygulanan projenin, beldenin çehresini değiştireceğini ve daha fazla ziyaretçi gelmesine neden olacağını söyledi. Aktay, “Veysel Karani Beldemiz son derece çarpık bir yapıya sahip, alt yapısı son derece yetersizdi. Buraya gelen ziyaretçiler, konaklama yapmadan, doğru dürüst alışveriş yapmadan ayrılmasına sebebiyet vermekteydi. Göreve geldiğimizde bunun önüne geçeceğimizin sözünü vermiş ve vakit kaybetmeden çalışmalara başlamıştık. TOKİ ile yaptığımız girişimler neticesinde buraya kentsel dönüşüm ve gelişim projesinin uygulanmasına karar verdik. Geçen yıl projeye start vererek, çalışmalara başlandı. Çarşı esnafımız ve belde sakinlerinin mağdur olmaması için gayret gösterdik. Bu süreçte karşılaşılan tüm sıkıntılarda vatandaşlarımızın her zaman yanında yer aldık. Kamulaştırma ve ödeme sistemi ile ilgili yaşanan çeşitli sıkıntıları aşmak için TOKİ Başkanımız ve kurum yetkilileriyle bir dizi toplantı yaptık. Bu toplantılarda vatandaşlarımızın lehine önemli kazanımlar sağlandı. Bugün de çarşı esnafımızın taleplerini dinlemek ve beklentilerini istişare etmek amacıyla yeniden bir araya geldik. Amacımız belde sakinlerinin haklarını korumak ve bu projeden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamaktır” dedi.

Projenin tamamlanmasıyla yılda yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği beldeye gelen turist sayısının artmasını beklediklerini belirten Aktay, TOKİ'nin, konutu yıkılan vatandaşlara, proje alanına yakın bir bölgede yeni konutlar inşa edeceğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Konutlar, yerel mimari göz önünde tutularak zemin+3 ve 3+1 planında tasarlandı. Kat malikleri ile esnafın iç içe olduğu projede konutların zemin katları dükkân olarak değerlendirildi. Proje iki aşamalı olarak gerçekleşecek. Birinci aşamada konut ve dükkânların inşaatları tamamlanacak, daha sonra çevre ve peyzaj çalışmaları yapılacak. Beldemize hayırlı uğurlu olsun.”

Belde sakinleri adına toplantıya katılan heyet üyeleri, tek tek söz alarak karşılaştıkları sıkıntıları ve beklentilerini dile getirerek, desteklerinden dolayı Milletvekili Yasin Aktay’a teşekkür etti.

Bu haber toplam 2312 defa okunmuştur
Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!