1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Veysel Karani Beldesi’nde TOKİ Mağduriyeti
Veysel Karani Beldesi’nde TOKİ Mağduriyeti

Veysel Karani Beldesi’nde TOKİ Mağduriyeti

TOKİ’nin Veysel Karani Beldesi’nde yapmış olduğu kamulaştırma ilk günlerde belde esnafında sevinçle karşılansa da bu sevinç ne yazık ki uzun sürmedi.

A+A-

Siirtliler.NET’e ulaşan Veysel Karani Beldesi’ndeki esnaflar dertliler. Kentsel Dönüşüm kapsamında TOKİ tarafından kamulaştırma çalışmalarını ilk günler sevinçle karşılayan esnaflar şimdi ise mağdur bırakıldıklarını belirtiyorlar. Vatandaşlar 47 bin liraya mahkeme kararıyla alınan dükkânlarına şimdi 199 bin lira ödemeyle karşı karşıya kaldılar.

Konuyla ilgili Siirt avukatlarından Diyaeddin Temiz tarafından sosyal medyada yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

TOKİ Veysel Karani Beldesi’nde Kentsel Dönüşüm Kapsamında kamulaştırma yaptı.
Kentsel dönüşüm yapması iyi oldu.

Ama vatandaştan mahkeme kararıyla 47.681,61 TL’ye aldığı 37 m2’lik yeri 198.449,50 TL’ye bedelle üstelik metrekareyi 31,45’ye düşürerek satması doğru değildir.

1- TOKİ fahiş kar amacı güden bir kurum olmamalı.

2- Kentsel dönüşüm projelerinde hak sahiplerini mağdur etmemeli. Amacına uygun güzellik ve modernlik kadar ekonomiklik hedefi taşımalıdır.

3- islam hukukunda kamulaştırma yoktur. TOKİ yasa gücüne dayalı hakka dayanarak hak sahiplerinin rızasını gözardı etmesi doğru değildir. TOKİ her anahtar tesliminde mutlu etme amacını Veysel Karani Beldemizde unutmamalı.

4- Doğru olan rakam şudur:

Kamulaştırma maliyeti+ İnşaat maliyeti+müteahhitte makul kar=bedel ( Belediye alanlarının giderlerinin hak sahiplerine yükletilmemesi gerekir)

Bu haber toplam 4777 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
6 Yorum