1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Veliler Karnelerini Aldılar
Veliler Karnelerini Aldılar

Veliler Karnelerini Aldılar

Her çocuk hata yapabilir, yalan söyleyebilir, unutmayın hem dinen hem de kanun önünde onlar belirli bir yaşa kadar masumdur.

A+A-

Veliler Karnelerini Aldılar

                Ülke genelinde okul öncesi, ilk ve orta dereceli okullar yarıyıl tatiline girdiler. Yarıyıl tatiline girerken sadece öğrencileri ilgilendiriyor gibi algılanan karneler de dağıtıldı. Özellikle velilerin dikkat etmeleri gereken bir konu olan karnenin sadece öğrenciye değil aynı zamanda veliye, öğretmene ve öğrenciye hatta öğretim sistemimize ait bir karne olduğudur.

                Karne en çok veli ve öğrencinin performansını değerlendirir. Öğretmen bir rehberdir. Veli bu rehberi yılda 2 kez değil, en az ayda 1 kez dinlemeli, rehberin dediklerini harfiyen yerine getirdikten sonra karne notlarını eşit bir şekilde veli, öğrenci, öğretmen ve sistem dörtlüsü arasında paylaşabilir.

                Velilerimizin en büyük yanılgısı çocuklarına maddi destek vererek görevlerini yerine getirmiş olduklarını sanmalarıdır. Madalyonun diğer tarafından bakacak olursak, eğer devlet bu veliler gibi düşünürse öğrencilere sadece okul, sıra, öğretmen tahsis ederek görevlerini yerine getirmiş olur. Halbuki doğru olan, doğumundan ölümüne kadar eğitim süreci içinde olan bireyin maddi ihtiyaçlardan daha fazla manevi ihtiyaçları olduğunun unutulmamasıdır.

SİİRTLİLER.NET

            Velilerimiz, kendilerine şu soruları sorsunlar:

 

1.       Çocuğa özgüven kazandırdık mı? Yoksa sürekli onu azarlayıp, aşağılayıcı cümleler mi sarf ettik?

2.       Sınavlarda düşük not aldığında, öğretmeni ile hemen görüştük mü? Soruyu birlikte çözmeye veya anlamaya çalıştık mı?

3.       Her akşam çocuğumuza biten gün hakkında ne sorduk? Çocuğumuza ne kadar konuşma hakkı verdik?

4.       Derslerini nasıl yapacağını mı öğrettik yoksa derslerini bizzat biz mi yaptık?

5.       Çocuklar, anne ve babalarını aynalarıdır; siz önce kendinize çeki düzen verdiniz mi?

6.       Başarısızlık nedenlerini araştırdınız mı? Araştırırken ne kadar objektif oldunuz?

7.       Çocuğun gelişme dönemleri hakkında ne kadar bilgimiz var?

8.       Çocuğunuz okuduğunun ne kadarını anlayabiliyor? Onun öğrenme kolaylıklarını ve güçlüklerini tespit edebildik mi?

9.       Çocuğunuzun kaç tane öğretmeninin ismini biliyorsunuz?

10.   Çocuğunuzun kaç tane arkadaşının ismini biliyorsunuz?

11.   Çocuğunuza en son ne zaman “seni seviyorum” dediniz, sarıldınız, en son ne zaman onunla birlikte vakit geçirdiniz?

SİİRTLİLER.NET

ÖNERİLER

Her çocuk hata yapabilir, yalan söyleyebilir, unutmayın hem dinen hem de kanun önünde onlar belirli bir yaşa kadar masumdur. Başarılı olan çocukların başarıları da abartılmamalıdır. Karne iyi de olsa, kötüde olsa onları ne kadar çok sevdiğinizi belirtin. Karneden dolayı sevincinizi ya da üzüntünüzü belli edin ama abartmayın. Çocuğunuzu çalışması için teşvik edin ama bunu yaparken sakın diğer çocuklarla karşılaştırarak yapmayın. Sizin diğer çocuklara olan beğeniniz zamanla çocuğunuzda diğer annelere ve babalara olan beğeni olarak yer değiştirebilir.

                Çocuklarımız bize verilen birer emanettir, emanete iyi bakalım.

SİİRTLİLER.NET

Bu haber toplam 2382 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!