1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vehip Emrah’ın projesi Siirt Valiliği’nce iptal edildi
Vehip Emrah’ın projesi Siirt Valiliği’nce iptal edildi

Vehip Emrah’ın projesi Siirt Valiliği’nce iptal edildi

Dernek adıyla proje hazırlayan Vehip Emrah’ın projesi “projede olmayan, piyasa ortalamasının üstünde” alımlar yapıldığı gerekçesiyle Valilik tarafından iptal edildi.

A+A-

Vehip Emrah isimli vatandaşın proje faaliyetleriyle ilgili harcamalarda proje içerisinde olmayan, proje ortalamasının üstünde ürün aldığı veya daha fazla alım yaptığı gerekçesiyle yürütülen proje Siirt Valiliği’nce iptal edildi. Vehip Emrah’a uygulanan ikinci müeyyide ise 14 bin TL’lik bedeli geri ödemesi talimatı oldu.

VALİLİKTEN İKİNCİ MÜEYYİDE : “14 BİN LİRAYI GERİ ÖDE”

Başkanlığını Vehip Emrah’ın yaptığı Siirt 56 Ürününü Araştırma Geliştirme ve Tanıtım Derneği tarafından hazırlanan “Bir Başkadır Benim Memleketim” adlı proje, Siirt Valiliği Sodes Proje Koordinasyon Birimi tarafından iptal edilmesini Vehip Emrah’ın basına yaptığı açıklamasında şu ifadelerle izah etti: "Siirt 56 Ürününü Araştırma Geliştirme Rehberlik ve Tanıtım Derneği olarak Siirt Valiliği Finansmanı ve Koordinasyonunda 'Bir Başkadır Benim Memleketim' projesi kapsamında dernek bünyesinde faaliyet yürütülmüştür. Bu faaliyetler nedeniyle yapılan harcamalara ilişkin Siirt Valiliği SODES Proje Koordinasyon Birimi'nin hesap cetveli düzenleyerek projede olmayan piyasa ortalamasının üstünde ürün aldığı veya daha fazlası alım yapıldığı gibi gerekçelerle başkanı olduğum dernekten 13 bin 998 TL bedelin iadesi istenmiştir. Öncelikle derneğimize yöneltilen isnatlar doğru değil. Şöyle ki, proje kapsamında ve ihale şartnamesine uygun alınan ürünlerin kaliteli ve markalı ürünler olarak alınmıştır. Proje kısmen eş finansman desteği ile yürütülmüştür. Bu kapsamda proje dernek adına proje sorumlusu tarafından 11 bin TL ek finansman sağlanmıştır. Söz konusu projenin ihalenin ilanı sırasında alınan malzemelerin sayısı, niteliği fiyatı belirtilmiştir ve Siirt Valiliği internet sitesinde ilan edilmiş olmasına rağmen ilan süresince bu hususların dile getirilmeyip ihalenin kesinleşmesinden çok sonra ürünlerin alınıp bedelleri tarafımızca ödenekten sonra ortaya atılmıştır. Projeye ilişkin yapıldığı bilinen harcamalara ilişkin mali harcamaların artırıldığı, bu şekilde valiliğin zarara uğratıldığı gibi bir itham yapılmıştır. Projede fazla harcama yapıldığı iddiası menfaat temin edilmemesi nedeniyle bu zihniyet sahibi kişilerce yapılmıştır. Oysa dernek başkanı ve proje yürütücüsü olan eş finansman sağlayan şahsıma bu ithamın yapılması kişilik haklarıma saldırı niteliğindedir. Bu ithamların ve iddiaların yanlışlığını ortaya konması açısından söz konusu projeye ilişkin hesaplamaların bakanlıkça denetlenmesi ve Siirt Valiliği SODES Proje Koordinasyon Birimi'nin belirttiği hesap cetveline itirazımın kabulü ile sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmasını talep ediyorum" dedi. 

Bu haber toplam 5985 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!