1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Vay Ekşi vayyy!
Vay Ekşi vayyy!

Vay Ekşi vayyy!

Bağımsızların Meclis, CHP’li vekillerin ise yemin boykotu 1999’da FP’den Meclise giren Merve Kavakçı’ olayını hatırlattı. Kavakçı’nın yeminine Oktay Ekşi karşı çıkmıştı.

A+A-

Kapatılan Fazilet Partisi (FP) listesinden 1999’da milletvekili seçilen Merve Kavakçı, yemin töreni sırasında dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in “bu kadına haddini bildirin” sözünün ardından Meclis Genel Kurulu’ndan çıkarılmıştı. O günlerde Merve Kavakçı’nın başörtüsüyle Meclis’e girmesini “Devlete meydan okuma” olarak değerlendiren Hürriyet’in başyazarı Oktay Ekşi, bugün en yaşlı üye sıfatıyla TBMM’nin ilk oturumunu ve yemin törenini yönetti.

Merve Kavakçı’nın Meclis’e girmesinin önünde bir engel olmamasına rağmen başörtüsüyle meclise girmesini “devlete meydan okuma” olarak gören Oktay Ekşi dün meclis açılışı ve yemin töreninde Meclis’i boykot edenlerle ilgili ise “milletimizin kendilerine verdiği görevleri yapmaktan mahrumlar” sözleriyle değerlendirdi.

Merve Kavakçı’nın milletvekili seçilip başörtüsüyle meclise girmesini “devlete başkaldırı” olarak değerlendiren Oktay Ekşi o tarihte Hürriyet başyazarı iken bakın ne demişti: “Merve olayı, devlete yönelik bireysel bir başkaldırı teşebbüsü ile kendi temel felsefesinden ve kimliğinden fedakarlık yapmamaya kararlı olan T.C. Devleti arasındaki son raundu bekliyor. Merve kızımız, kiminle dans ettiğini o zaman öğrenecek.

Dün meclis açılışında geçici Meclis Başkanı sıfatıyla Ergenekon ve KCK sanıklarının mahkemeler tarafından serbest bırakılmamasını eleştirerek, “8 milletvekili, milletimizin kendilerine verdiği görevleri yapmaktan mahrumlar. Böyle bir durum hem TBMM’nin geçmişine, hem de demokrasimize yakışmadığını kayda geçmesini istiyorum.” dedi.

 

MERVE KAVAKÇI BAKIN MECLİSTEN NASIL ÇIKARILMIŞTI
Bu haber toplam 3705 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!