1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Van Gedikbulak Köyü Beyoğlu’na Emanet
Van Gedikbulak Köyü Beyoğlu’na Emanet

Van Gedikbulak Köyü Beyoğlu’na Emanet

Depremde büyük yara alan Van’a giden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gedikbulak köyüne sahip çıktı.

A+A-

250 HANELİ, 2 BİN NÜFUSLU KÖY BEYOĞLU BELEDİYESİ’NE AİT

 

Bölgede incelemelerde bulunan Demircan, 250 haneli, 2000 nüfuslu köyün artık Beyoğlu Belediyesi’nin himayesinde olduğunu, yaraların sarılmaya başlandığını söyledi.

 

Vanlı depremzedelere destek olmak için bölgeye giden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Van’daki Deprem Kriz Merkezi’nde Ak Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan ve Van Valisi Münir Karaloğlu ile bir araya geldi. Burada yapılan görüşmede Van’ın Gedikbulak köyünün Beyoğlu Belediyesi’nin sorumluluğuna verilmesi önerildi. Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, bu öneriye olumlu yanıt verdi.

 

Bütün Haneler Yıkılmış

 

Gedikbulak köyünün bütün yapıları yıkılmış durumda. Köyde 2 bin nüfus bulunuyor. Köyün sorumluluğunu alan Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, köy halkıyla ve köy muhtarıyla görüşerek ihtiyaç analizinde bulundu. Daha sonra askeri karakolu da ziyaret eden Demircan, yardımların koordineli ve amacına yönelik dağıtılması konusunda fikir alışverişinde bulundu.

 

700 METREKARELİK ÇADIR KURULDU

 

Köyde ilk yapılan iş köy okulunun bahçesine korunaklı 700 metrekarelik bir çadır kurulması oldu. Yardımların koordineli bir şekilde dağılabilmesi için 33 kişilik ekip kuruldu. Ekipte jeneratör, hilki, kesme makinesi, spreal taşı gibi malzemeler bulunuyor.

 

Yardımlar Gedikbulak İçin Yollarda

 

Beyoğlu Belediyesi’nin “Beyoğlu-Van Destek Hattı” adıyla  başlattığı kampanyaya yardımlar yağmaya başladı. Toplanan yardımların ilk bölümü Van’a ulaştı ve dağıtıldı. Gedikbulak köyü için ise 5 Tır dolusu yardım malzemesi İstanbul’dan yola çıktı.

 

Gönderilen Malzemeler

 

Bölgeye ilk etapta, ısıtıcısı ve duşu olan 100’er kişilik 6 adet korunaklı ve dayanıklı çadır, su ikmali için 6 tonluk su tankeri, çevre bakım ve temizliği için1 kamyonet, çadır kentin nakil ve kullanımı için 1 adet çift kabin  aracı, çöp temizlik araçları, çöp temizlik malzemeleri, el arabası, çöp konteynerleri, 5 adet 100 litrelik plastik su tankı, gönderiliyor. Su tesisat ustaları, marangozlar, elektrik tamircileri, 5 yardımcı personel, 2 şoför de aynı konvoyla yola çıktı. Böylece, Beyoğlu Belediyesi, köy halkının öncelikle barınma ve ısınma ihtiyaçları giderecek. Sürekli olacak yardımların devamında, orta ve uzun vadeli köyün ihtiyaçları karşılanacak.

 

Bu haber toplam 3139 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!