1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali Şentürk, Gül’den ödül almak üzere Ankara’ya gitti
Vali Şentürk, Gül’den ödül almak üzere Ankara’ya gitti

Vali Şentürk, Gül’den ödül almak üzere Ankara’ya gitti

Siirt Valisi Necati Şentürk, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayesinde başlatılan "Eğitim Her Engeli Aşar" projesinin 1. yıl değerlendirme toplantısına katılmak üzere Ankara’ya gitti.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Köşkünde yapılacak toplantıda Siirt’te eğitime muhtaç engelli vatandaşlara yönelik yaptığı çalışmalardan dolayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül tarafından Vali Necati Şentürk’e ödül verilecek.

 

“Eğitim Her Engeli Aşar” projesi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu, zorunlu eğitim çağında olup, ancak okula gitmeyen 260 engelli çocuktan 136’sının ev ziyaretleri yapıldı. 56 öğrencinin ise kaydı gerçekleştirilerek, eğitime başlamaları sağlandı. İlimizde bulunan engelli çocukların tümünün okula kaydedilmesi için de çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.

 

Vali Şentürk, ayrıca engelli vatandaşların eğitimi için geçen yıl SODES kapsamında 4 adet proje hazırlatarak, Devlet Planlama Teşkilatından finansını sağlamıştı.

 

SODES kapsamında uygulanmaya başlanan söz konusu projeler şöyle açıklandı:

 

1-            Siirt Endüstri Meslek Lisesi tarafından yürütülen "Bilişim Engel Tanımıyor" adlı projede 16-35 yaş arası fiziksel engellilere bilgisayar eğitimi veriliyor. 

 

2-            Siirt İşitme ve Engelliler Derneği tarafından yürütülen "İşaret Dilini Yaygınlaştırma" projesinde ise işitme engellilere ulusal işaret dilini öğreterek, toplumsal uyumlarını sağlamak.

 

3-            Siirt Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından yürütülen "Engelsiz Tiyatro" projesinde de 14 yaş ve üstü engelli vatandaşların sosyal hayatın içine daha fazla yer almasını sağlamak amacıyla tiyatro eğitimi veriliyor.

 

4-            Siirt Şehit Polis Hayrettin Şişman İlköğretim Okulu tarafından yürütülen "Engellilere ve Annelerine Bilgisayar ve İnternet Kullanımı" projesi ile toplumun birer parçası olan engelli vatandaşların ve annelerine bilgisayar eğitimi veriliyor.

Bu haber toplam 2328 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!