1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali Mutlu: “Sanata Önem Veren Toplumlar Yükselir”
Vali Mutlu: “Sanata Önem Veren Toplumlar Yükselir”

Vali Mutlu: “Sanata Önem Veren Toplumlar Yükselir”

Başkanlığını hemşehrimiz Mehmet Nuri Yardım’ın yaptığı ESKADER Yöneticileri, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu ziyaret ettiler.

A+A-

İSTANBUL- Siirt’te başarılı eski valilerinden ve şu anda İstanbul Valisi olan Hüseyin Avni Mutlu, “İstanbul, kültür ve medeniyetin başkentidir. Sanata ve kültüre önem veren toplumlar yükselir.” dedi. Güneydoğu’da kültür ve sanat faaliyetlerin artması gerektiğini vurgulayan Vali Mutlu, kitap okumaya ve edebiyata daha çok önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Vali Mutlu, başkanlığını hemşehrimiz Mehmet Nuri Yardım’ın yaptığı Edebiyat, Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) yöneticilerini makamında kabul etti. Kültür ve sanata önem veren toplumların yükseldiğini anlatan Vali Mutlu, “Kültür dün ile yarın arasında bir köprüdür. Toplumların hâfızasıdır. Bunun için şair ve yazarlarımıza büyük işler düşüyor.” diye konuştu. Daha önce Siirt ve Diyarbakır Valisi olarak görev yaptığını hatırlatan Mutlu, Siirt ve Diyarbakır’ın da kültür ve medeniyet tarihimizde önemli yerleri olduğunu söyledi. Mutlu, “Güneydoğu illerimizde geçmişte büyük yazarlar ve sanatkârlar yetişmiştir. Bu şehirlerimizde daha çok kültür sanat faaliyetleri yapılmalıdır. ESKADER’in bu kadar güzel faaliyetler yapmasından ve yöneticileriyle tanışmaktan dolayı çok mutlu oldum.” dedi.

ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım da, dernek olarak yaptıkları çalışmalar ve faaliyetler hakkında Vali Mutlu’ya bilgi verdi. ESKADER’in kültür, sanat ve edebiyata daha ciddi sahip çıkılması amacıyla kurulduğunu belirten Yardım, “Geçmişte yaşamış ve derin izler bırakmış sanatçılarımıza ve yazarlarımıza sahip çıktığımız gibi yaşayan değerleri de hatırlıyor, onlar için saygı toplantıları hazırlıyor, genç sanatçılara yönelik çalışmalar yapıyoruz. İstanbul’da son üç yıl içinde bir çok önemli faaliyet düzenledik. Bursa, Edirne, Kocaeli ve Sakarya gibi illerimizde de programlar tertip ettik. Bundan sonra hedefimiz Anadolu’daki kültür birikimine dikkat çekmek ve yaşayan sanatkârlarımızın gençlerle daha iyi bir bağ kurmasına katkı sağlamaktır. Elazığ’da üç gün süren bir toplantı yapmıştık. İleride inşallah Diyarbakır ve Siirt illerimizde de benzer faaliyetlere imza atmak istiyoruz. İstanbul Valimizin bu konuda çok duyarlı olması ve teşvikte bulunması bizi sevindiriyor.” dedi.       

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu ziyaret eden ESKADER yöneticileri arasında Başkan Yardım’ın yanı sıra, Moral FM Genel Müdürü Haluk İmamoğlu, Çağrı Yayınları yöneticisi Şaban Kurt, yapımcı yönetmen Mustafa Nadir Önay, gazeteciler Hüseyin Sarıkoç ve Hüdavendigâr Onur, din görevlisi Ahmet Yüter ile derneğin idare müdürü İsmail Hakkı Avcı da hazır bulundu.

Bu haber toplam 1964 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!