1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Vali Çolak’ın himmetine sığınıyoruz
Vali Çolak’ın himmetine sığınıyoruz

Vali Çolak’ın himmetine sığınıyoruz

Torpil istemiyorum, kıyak istemiyorum. Başkaları gibi il merkezine gelmek değil başka bayan arkadaşların da olduğu lojmanı olan her hangi bir köyde görev yapmak.

A+A-

Siirtliler.Net’e bir e-posta mektubu gönderen genç öğretmen atandığı köyde tek başına bir öğretmen. Lojmanı yok, ulaşım problemli. Tek isteği başka bayan öğretmenin de olduğu bir köye atanmak. Bakmakla yükümlü olduğu bir ailesi var ve istifa etmekten çok korkuyor. Ancak çaresine bir çözüm bulunmazsa korktuğu şeyi yapmak zorunda kalacak.

İşte o mektupta yer alan satırlar…

Ben 25 yaşında genç bir bayan öğretmenim. 26. tercihten Siirt’in bir ilçesinin 80 km uzağındaki bir köyüne atandım. Öğretmenlik aşkıyla memleketimden km’lerce uzağa Siirt’e geldim. Bu; Siirt’te görev yapmayı istemem anlamındaydı. Fakat okulun 10 öğrencisi var ama lojmanı yok, suyu yok, elektirk üç gün var dört gün yok, sağlık ocağı, karakol yok. Haftanın bir günü minibüsle ulaşım var köyden ilçeye. Eğer kar yağarsa o da olmayacakmış. Sonra nerede kalabilirim diye muhtara sığınayım dedim muhtar genç bir adam çıktı ne yapabilirim diye düşünürken kapılar bir bir yüzüme kapandı. Daha önce tek erkek öğretmenler bile bu köyde kalamaz diye görevlendirmeyle çekilmiş. Belgeler elimde.

Bu sene başka illerde, Örneğin AĞRI, MUŞ, KARS GİBİ İLLERDEKİ tek bayanlı öğretmenler görevlendirmeleri yapılmış. Siirt’te ise daha önceki yıllarda yapılan görevlendirmelerdeki usulsüzlüklerden dolayı bu yıl yeni atanan sayın vali sözleşmeli bütün öğretmen görevlendirmelerini onaylamıyormuş. Her sene çıkan milli eğitimden görüş yazısı bu yıl da çıkarılmamış. 26’dan atanan tek öğretmenli bayanların yol ve lojman ve barınma sorunları olanlara her yıl milli eğitim bakanlığı görüş yazısı çıkarıyor bu yıl o daha çıkmadı sona doğru geliyorum artık dayanacak gücüm kalmadı rapor hakkım da 30 gün. o dolarsa ne yapacağım bilemiyorum istifa aşamasına geldim çalışmaya gerçekten ihtiyacım var bakmakla yükümlü olduğum bir ailem var istediğim başkaları gibi il merkezine gelmek değil başka bayan arkadaşlarında olduğu lojmanı olan her hangi bir köyde görev yapmak ben buralara kolay gelmedim 4 yıl ailem beni binbir zorlukla okuttu atanmam için kpss engeli vardı onu da güç bela olsun aştım oda yetmedi Türkiye’nin herhangi bir coğrafyasını ayırt etmeden siirtmize kadar geldim ama burada çaresiz kaldım soruyorum sizlere bir mesleğini canı pahasına seven bir öğretmen istifa etmeye mahkum bırakılır mı? tek isteğim köyde bir başına çaresiz kalan bayan öğretmenler için miili eğitim bakanlığımızın lojman yol ve barınma sorunları olan öğretmenler için görüş yazısı çıkarması başka illerde bu şart değil ama vali bey imzalamazsa bundan başka çıkışımızda yok gibi yanlız benim için değil benim durumumda olan tüm meslektaşlarım için yazıyorum.

Sayın Vali beyden çevre illerin valileri gibi babalık bekliyoruz. Bir bayan öğretmen dağ başındaki bir köyde barınma güvenlik sorunu olan bir yerde devlet tarafından çaresizliğe mi terk edilmeli. Gittiğimiz her yer istifa edersin diyor başka illerde oluyor da siirt bu ülkenin bir vilayeti değil midir benim gibi 30'a yakın öğretmen arkadaşımızın kaderi vali beyin ağzından çıkacak tek bir söze bağlı tek isteğim 21.yüzyıl şartlarında lojmanı olan bir köyde görev yapabilmek sizce bir öğretmen olarak çok mu şey istiyorum ve sayın yöneticiler siz olsanız sevgili kızlarınızı böyle bir dağ köyünde çaresizliğe terk edebilirmisiniz ?

herkesin yüreğine ve vicdanına sesleniyorum

Bu haber toplam 3497 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!