1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali Çolak; “sanayiciyi buraya çekmeliyiz”
Vali Çolak; “sanayiciyi buraya çekmeliyiz”

Vali Çolak; “sanayiciyi buraya çekmeliyiz”

Siirt’in kalkınması tarım ve hayvancılıkla mümkün olduğu gibi tarıma dayalı sanayi kuruluşlarının da buraya gelmesiyle mümkün olacaktır.

A+A-

Siirt Valisi Musa Çolak, Siirtliler.Net’e yaptığı açıklamada, kalkınmada Valisiyle, basınıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, sanayicisiyle herkesin üzerine üzerine sorumluluklar düştüğünü dile getirdi.

“Sanayicileri Siirt’e nasıl çekmeyi düşünüyor sunuz?” şeklindeki sorumuza Vali Çolak şu yanıtı verdi;

Uzun yıllardır işleri masa başından yönetmeye alışmışız. Bu alışkanlık verimi düşürdüğü gibi Devlet ile vatandaşın kaynaşmasını tam sağlayamadı. Sanayicinin dikkatini buraya çekebilmek için geldiğimden bu yana zemin oluşturmaya yönelik çalışmalar içerisindeyiz. İşleri masa başında değil sahada, iş yapılan yerde görmeyi ve denetlemeyi şiar edimdim. Fıstıkçıları, damızlık hayvan besicileri ve yetiştiricilerini ziyaret ettim, balcılarla bir araya gelerek üretim yaptıkları sahaları gezdim. Geldiğim yaklaşık 1 ay içerisinde fıstık aşısı yaptım, traktöre binerek araziyi sürdüm. Çiftçilerimizin derdini tarlada dinledim. Biçerdöverlerin direksiyonuna geçmek suretiyle bir müddet ekin biçtim. Burada yapmaya çalıştığım şey vatandaşın yanında olduğumun mesajını vermekti. Onların sıkıntılarını yerinde görerek problemlere çözüm üretmeye yönelik mesaj vermek istedim. Sahaya gitmeseydim, masa başında oturarak talimatlar verseydim problemleri çok yakından göremezdim.

“Bunları yeterli görüyor musunuz? Siirt’te nasıl bir fotoğraf çektiniz?”  şeklindeki sorumuzu ise Vali Çolak şu sözlerle cevap verid;

Siirt’te şunu tespit ettim. Bu güzel şehrimizin kalkınması tarım ve hayvancılıkla mümkün olduğu gibi tarıma dayalı sanayi kuruluşlarının da buraya gelmesiyle mümkün olacaktır. Az önce anlattıklarım elbette yeterli değildir. Fıstıkçıları, hayvancıları, balcıları ziyaret etmem, traktöre, biçerdövere binmem bir mesaj içerikliydi. Sanayicinin dikkatini buraya çekebilmek için ulaşım, enerji, pazarlama gibi unsurları da değerlendireceğiz. Siirt’i cazip hale getirmemiz gerekiyor.  Siirt-Batman arasındaki duble yolların bitirilmesi lazım. Sanayici enerji ister, doğalgaz ister. Bilecik’te 6 Organize Sanayi Bölgesi vardı ve bunların Yönetim Kurulu Başkanlıklarını yürüttüm. Sanayicinin sıkıntılarını biliyorum. Nazlıdırlar biraz. Devamlı teşvik edilmesi gerekiyor.

Bu haber toplam 2043 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!