1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali Çolak ile Siirt’in kalkınmasına yönelik söyleşimiz
Vali Çolak ile Siirt’in kalkınmasına yönelik söyleşimiz

Vali Çolak ile Siirt’in kalkınmasına yönelik söyleşimiz

Vali Musa Çolak ile sanayicinin Siirt’e çekilmesi konulu bir söyleşide bulunduk.

A+A-

Siirt’in kalkınmasına yönelik tarım ve hayvancılığın geliştirilmesine önem vereceğini dile getiren Vali Çolak, Siirtliler.Net Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Güzel'in sorularını yanıtladı.

Bilecik Valiliğini yürüttünüz. Bu arada ilimize Vali olarak ilk kez siz gelerek bu ünvanı aldınız. Çünkü Siirt’e bugüne kadar gelen Valiler ya Kaymakam ya da Vali Yardımcılığından atanarak geldiler. Valilik yaptığınız Bilecik’te başarılı bir sanayici hemşehrimiz bulunuyor. Kimden bahsettiğimi sanırım anlamışsınızdır. Neler söylemek istersiniz?

Öncelikle sizi yayınlarınızdan dolayı kutluyorum ve teşekkür ediyorum.  Yayınlarınızı inceledim ve bazı çıktılar aldım. Size bir teşekkür yazısı hazırlamayı dahi düşündüm ancak açık konuşayım şımartmayım diye düşündüm.

Bahsettiğiniz başarılı sanayiciye gelince, Porland Porselen Yönetim Kurulu Başkanı olan Siirtli hemşehrimiz Süleyman Pamukçu’yu Bilecik’te Valilik yaptığım dönemde tanıdım. Ülkesini seven, kalkınmaya yönelik yatırımları ve gayretleri bulunan ciddi bir yatırımcıdır. İstihdama önemli yer veren, ihracat yapan ve ödediği vergilerle dürüst, çalışkan bir sanayicidir. Böyle sanayicileri yürekten kutluyor, başarılar diliyorum.

Başarılı bir sanayi tesisi gerçekleştiren Pamukçu’nun, memleketi Siirt’e faydalı olacak yatırımlar yapması için kendisiyle olan temasım devam ediyor. Bilecik’ten ayrıldığımda bana Siirt’e geleceğini söylemişti. Ümit ediyorum ki Siirt’e faydalı hizmetler yapacaktır.

Süleyman Pamukçu gibi başarılı sanayicileri Siirt’e nasıl çekmeyi düşünüyor sunuz?

Uzun yıllardır işleri masa başından yönetmeye alışmışız. Bu alışkanlık verimi düşürdüğü gibi Devlet ile vatandaşın kaynaşmasını tam sağlayamadı. Sanayicinin dikkatini buraya çekebilmek için geldiğimden bu yana zemin oluşturmaya yönelik çalışmalar içerisindeyiz. İşleri masa başında değil sahada, iş yapılan yerde görmeyi ve denetlemeyi şiar edimdim. Fıstıkçıları, damızlık hayvan besicileri ve yetiştiricilerini ziyaret ettim, balcılarla bir araya gelerek üretim yaptıkları sahaları gezdim. Geldiğim yaklaşık 1 ay içerisinde fıstık aşısı yaptım, traktöre binerek araziyi sürdüm. Çiftçilerimizin derdini tarlada dinledim. Biçerdöverlerin direksiyonuna geçmek suretiyle bir müddet ekin biçtim. Burada yapmaya çalıştığım şey vatandaşın yanında olduğumun mesajını vermekti. Onların sıkıntılarını yerinde görerek problemlere çözüm üretmeye yönelik mesaj vermek istedim. Sahaya gitmeseydim, masa başında oturarak talimatlar verseydim problemleri çok yakından göremezdim.

Bunları yeterli görüyor musunuz? Siirt’te nasıl bir fotoğraf çektiniz?

Siirt’te şunu tespit ettim. Bu güzel şehrimizin kalkınması tarım ve hayvancılıkla mümkün olduğu gibi tarıma dayalı sanayi kuruluşlarının da buraya gelmesiyle mümkün olacaktır. Az önce anlattıklarım elbette yeterli değildir. Fıstıkçıları, hayvancıları, balcıları ziyaret etmem, traktöre, biçerdövere binmem bir mesaj içerikliydi. Sanayicinin dikkatini buraya çekebilmek için ulaşım, enerji, pazarlama gibi unsurları da değerlendireceğiz. Siirt’i cazip hale getirmemiz gerekiyor.  Siirt-Batman arasındaki duble yolların bitirilmesi lazım. Sanayici enerji ister, doğalgaz ister. Bilecik’te 6 Organize Sanayi Bölgesi vardı ve bunların Yönetim Kurulu Başkanlıklarını yürüttüm. Sanayicinin sıkıntılarını biliyorum. Nazlıdırlar biraz. Devamlı teşvik edilmesi gerekiyor.

Güvenlik sorunu ve terör olayları sanayiciyi ürkütmeyecek mi?

Elbette sanayici güvenlik ister. Terör ne yazık ki bu toprakların gelişmesinin, kalkınmasının önünde en büyük engel. Buralarda yaşayan vatandaşların müthiş bir verimliliğe sahip topraklara sahip oldukları halde ne yazık ki terör belasından dolayı üretim yapamıyorlar. Gerçi şu hususu da belirtmekte fayda görüyorum, Siirt Merkezinde ve İlçelerimizin merkezlerinde güvenlik sorunu yoktur. Daha çok kırsal kesimlerdeki yaylalarda, dağlarda PKK terör örgütünün kalleşçe, haince karakollarımıza saldırdıkları bir gerçektir.

Not: Söyleşimiz konu konu ilerleyen haberlerimizde devam  edecektir.

Bu haber toplam 2755 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!