1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali Çolak, Fıstık Üreticileri Birliği’ni ziyaret etti
Vali Çolak, Fıstık Üreticileri Birliği’ni ziyaret etti

Vali Çolak, Fıstık Üreticileri Birliği’ni ziyaret etti

Siirt Valisi Musa Çolak, Siirt Fıstığının üretiminin artırılması için büyük bir çalışmanın içinde olduklarını bildirdi.

A+A-

Siirt Fıstık Üreticileri Birliğini ziyaret eden Vali Musa Çolak, birlik başkanı Şuayip Aslan ve üyelerle görüştü. Ziyarette Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Fahrettin Aktaç’da hazır bulundu.

 

Birliğin çalışmalarını yakından takip ettiğini belirten Vali Çolak, Siirt’in kalkınması için herkese büyük görevler düştüğünü söyledi. Sivil toplum kuruluşlarının son zamanlarda önemli projeleri hayata geçirdiklerini kaydeden Vali Çolak, "İlimizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları son zamanlarda önemli çalışmalara imza atıyorlar. Siirt Fıstık Üreticileri Birliği de tarım alanında önemli faaliyet gerçekleştiriyor. Yaptıkları çalışmaları da yakından takip ediyorum. Çünkü tarım ve özellikle fıstıkçılık ilimiz ekonomisi için çok önemlidir. Siirt Fıstığının piyasada talep görmesi fıstıkçılığı daha da cazip hale getiriyor. Valilik olarak ilimizde fıstık üretiminin artırılması amacıyla geçen yıldan bu yana uyguladığımız fıstıkçılığı geliştirme projesi kapsamında 447 aileye 9.017.23 dekar alan için 245 bin adet fıstık fidanı, 245 bin metre tel örgü ve 49 bin adet demir dikme dağıttık. Bu projemizin toplam maliyeti 1.300.000.00 TL’dir." dedi.

 

Desteklerinden dolayı Vali Musa Çolak'a teşekkür eden Siirt Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayip Aslan, Tarım ve hayvancılık Siirt'in kalkınması için iki önemli anahtar olduğunu söyledi. Bölgenin coğrafi yapısı itibariyle fıstıkçılığa çok müsait olduğunu kaydeden Aslan, "Bu önemli potansiyelden daha çok faydalanmak için IPA'ya sunduğumuz proje kabul edildi. 8,5 milyon avro tutarındaki bu proje, ilimizi fıstıkçılıkta önemli bir aktör haline getirecektir. Bu projenin kabul edilmesi için desteklerini bizlerden esirgemeyen Sayın Valimize teşekkür ederim." diye konuştu.

 

Birlik çalışmaları hakkında da birlik başkanı Şuayip Aslan'dan bilgi alan Vali Musa Çolak, hazır bulunan üyelerle de bir süre görüştü.

Bu haber toplam 2162 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!