1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. Vadullah Taş
Vadullah Taş

Vadullah Taş

1963 yılında Siirt’in Holaniye mahallesinde doğdu. İSİDER yöneticisi.

A+A-

Vadullah Taş

1963 yılında Siirt’in Holaniye mahallesinde doğdu. Holaniye mahallesi İstanbul’un Kasımpaşa’sı, Tophane’si gibi bir yerdir. Yani bitirim gençlerin, kabadayıların bol olduğu bir yer. İlkokulunu Mehmetçik İlköğretim Okulu’nda okur. Yaramazlıklarından dolayı iki kez ilkokul, iki kez de orta okulda başka okullara sürülerek okul değiştirir. Ancak kendisinde farklı olan şey; yaramaz bir çocuk olmasına ve küçük yaşıyla başka okullara sürülmesi okuma sevgisini yüreğinden sökmemiş. Kitap okumanın yanı sıra sanat severliğinin ve sanatçı ruhunun o tarihlerde adını koyamadığı bir şekilde ruhunda taşırmış. Çocukluğunda çamurla oynarken onlardan figürler yapmasını çok seven Vadullah TAŞ, yıllar sonra bu durumu “Sanatı bir sokağa benzetiyorum. Sanat bir sokak gibidir. Kimi o sokakta doğar, kimi hasbel kader geçer, kimisi de zorla kendini içine atar” diye özetlemektedir. Sinemaya, müziğe olan ilgisi 1984 yılında ilk kez bir klip çekimi yapmaya zorlar onu. “İlk klibi yapan kişiyim” diyerek bu anısından bahseder. Çalışmalarını her geçen zaman daha da geliştirir. Çevirmiş olduğu ilk klibini Selam TV çok beğenir ve yayınlar. Ardından 20 tane şarkıya 20 klip çevirir.

 
Siirt Lisesi’ni dışarıdan bitirdikten sonra üniversite sınavlarını kazanır. Dışarıdan üniversiteyi okuyarak işletme mezunu olarak eğitimini sonlandırır. Mezuniyetinden sonra 1994 yılında Mardin Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü’ne atanır. Mazbatasını Ankara’dan alan TAŞ, bu galerinin aynı zamanda kurucu müdürü ünvanını kazanır. 1 sene sonra geçici görev olarak İstanbul İl Kültür Müdürlüğü’ne Şube Müdürü olarak atanır. 5 yıla yakın burada görevde kaldıktan sonra Ak Parti döneminde kısa bir süreliğine Mardin’e vekaleten gönderilen TAŞ, tekrar İstanbul Şube Müdürlüğü görevine geri döner. Bu vazifesinde özellikle İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Sayın Egemen BAĞIŞ’ın önemli katkıları olmuştur kendisine. Halen İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yapan TAŞ, aynı zamanda Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü yaptı.
 
Vadullah Taş, kısa adı İSİDER olan İstanbul Siirtliler Derneği’nin de Kültür-Sanat Komisyonu başkanlığını sürdürmektedir.
 

 


24 KASIM 2012 ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NDE SİİRTLİLER.NET TARAFINDAN ORGANİZE EDİLEN "SİİRTLİ YAZARLAR SİİRT'TEKİ OKURLARIYLA BULUŞMASI" ETKİNLİĞİNDE KİTAPLARINI İMZALARKEN

yazarlar1.jpg
 
yazarlar2.jpg
 
yazarlar6.jpg
 
yazarlar9.jpg
Bu haber toplam 7275 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!