1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Üretime geçen SGB, bir anlayışı da tesis etti
Üretime geçen SGB, bir anlayışı da tesis etti

Üretime geçen SGB, bir anlayışı da tesis etti

2009’da 84 kişinin ortak girişimiyle kurulan Siirt Güç Birliği’nin açılışını Başbakan Erdoğan’ın yaptığı Süt Ürünleri İşletme Tesisi’nin Vali Musa Çolak’ın da katıldığı törenle üretime başladı.

A+A-

(SGM) Siirt Güç Birliği tarafından Tarım Bakanlığı “Kırsal Kalkınma Programı” projesi kapsamında kurulan 5 ton/gün kapasiteli tesis seri üretime başladı. Pastörize süt, yoğurt, ayran, peynir ve tereyağının üretileceği tesiste ilk etapta yoğurt ve ayran üretimi yapılacak.

 

sgb - siirt güç birliği

 

Bilim’in sözleri Siirt tarihine geçecek cinstendi…

 

SGM Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Bilim’in, “Siirt’te iki kişinin bir araya gelerek ortaklık yapamazlar sözünü bu tesisin ortakları olan 84 kişiyle birlikte tarihe gömdük. Demek ki şehriniz için bir şeyler yapmak istediğinizde bir araya gelinebiliyormuş.” şeklindeki sözleri belki de Siirt tarihine geçmesi gereken sözler olarak değerlendirildi.

 

Bilim açıklamalarına şöyle devam etti: “Tesisimizde üretimine başladığımız ürünlerimizle ilk olarak Siirt’teki bütün evlere girmek istiyoruz. Daha sonra civar iller olmak üzere bölgesel bir pazara sahip olmayı arzuluyoruz.  Bunun için gerekli yatırımlarımızı yaptık. 300 büyük baş hayvan projesini Tarım Bakanlığı’na sunup geçmesini sağladık. Önümüzdeki günlerde de çevre mahalle ve köylerde sözleşmeli bakıcılık sistemiyle birçok aileye hayvanını ve yemini vermek kaydıyla yeni iş imkanı sağlayacağız. Bu tesis Siirt’in tesisi. Ortaklarımızla birlikte bu tesisi üretim seviyesine getirdik. Bundan sonrası artık Siirt halkında. Yerli malı olarak bizleri desteklemelerini umut ediyoruz.” dedi.

 

 

Siirt Valisi Musa Çolak ise, “Siirt tarıma dayalı sanayi bakımından cazibe merkezi haline geldi. Siirt artık göç veren bir il olmaktan çıkmış yatırım yapan bir il haline dönüşmüştür. Devletimizin ve hükümetimizin yatırım teşvikleri olarak sundukları imkanlardan yararlanılması gerekiyor. DİKA, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, İŞKUR, KOSGEB, GAP gibi projelerden yararlanmak isteyen tüm vatandaşlarımıza ve işadamlarımıza destek veriyoruz.” dedi.

Bu haber toplam 3638 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!