1. YAZARLAR

  2. Eyüp Güzel

  3. Üniversiteler Rektör çiftliği olmamalı
Eyüp Güzel

Eyüp Güzel

Yazarın Tüm Yazıları >

Üniversiteler Rektör çiftliği olmamalı

A+A-

Ülkemizde akademik eğitimin en önemli kurumlarından olan üniversiteler özellikle AK Parti Hükümetleri döneminde inanılmaz bir destek gördü. Bu konuda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hakkını teslim etmek gerekir. Fedakârlıkları ve emekleri ülkemizin geleceğine yönelik yapılan yatırımlar arasında yüksek düzeyde bir boşluğu doldurmuştur. Ancak bu emekler bizzat Cumhurbaşkanımız tarafından atanan kimi Rektörler tarafından kişisel istikbale dönüştürülmesi için fırsata çevriliyor.

Bu anlamda Üniversite Rektörlerini, kendi akrabalarını üniversitelere yerleştirenler ile yerleştirmeyenler şeklinde iki gruba ayırmak mümkündür.

Eşini, çocuklarını, kardeşlerini veya kuzen ve yeğenlerini Rektörlük yaptığı üniversite bünyesinde uygunlaştırılmış ilan ve şartlarla atayan rektörlerin, akademik dünya içerisinde düştükleri durum içler acısı. Küçük hesaplarla öyle insafsızlaşan Rektörler var ki medya faktörü ve kamuoyu tepkisi olmasa yakınlarını üniversitenin dört bir tarafına yerleştirecekler.

Ülkemizin kaç üniversitesinde böyle bir durum söz konusu bilmiyorum. Fakat merak eden, bu duruma tepki gösterecek olan herkes iyi bir araştırmayla kendi bulundukları şehrin üniversitelerinde böyle bir durumun olup olmadığını kısmen öğrenebilirler. Herkes kendi şehrinin üniversitesiyle ilgili “Sizin Rektörünüz akrabalarını yerleştirenlerden mi?” sorusuna böylece cevap verebilecektir.

İyi bir araştırmayla diyorum çünkü sıkı bir araştırma yapmadan, geniş bir çevreye sahip olmadan bu sorunun yanıtına ulaşmanız neredeyse mümkün değil. Kendi akrabalarını üniversiteye yerleştiren Rektörler pek ala konuyu medyanın dikkatin kaçırmak için gerekli önlemleri mutlaka almaktadırlar.

Özet olarak şu söz altı çizilecek cümle olarak kalabilir: Kimse Cumhurbaşkanı’nın emeğini, akrabalarına sağlayacağı maaş veya akademik kariyerleri derdiyle heba etmemeli. Yazıktır, ayıptır.

Bu yazı toplam 2719 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
23 Yorum