1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Üniversitede sular durulmuyor
Üniversitede sular durulmuyor

Üniversitede sular durulmuyor

Eğitim-Bir-Sen, kendilerine bağlı üniversite temsilciliğiyle ilgili açıklamalara ve çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

A+A-

BASINA VE KAMUOYUNA SAYGILARIMIZLA

24.11.2010 tarihinde saat 12:30’da Siirt Üniversitesi Rektörlük Binası önünde Üniversite Temsilciliğimiz adına yapılan basın açıklamasına tekzip olarak ve görülen lüzum üzerine yaptığımız açıklamadır. Bu açıklamayı yaparken ne kimseyi hedef almayı, ne de yaranma amacında olmadığımızın, açıklamanın sendikal hiyerarşi ve etik çerçevede tarafımızdan uygun bulunmaması üzerine yapıldığının; kamuoyunca değerlendirmeler yapılırken yukarıdaki hassasiyetlerimizin göz önünde bulundurulması tarafımızdan istirham olunur.

Üniversite Temsilciliğimiz Yönetim Kurulu ile temsilcimiz arasında yaşanan uyumsuzluk üzerine, Üniversite Temsilciliğimiz Yönetim Kurulu pazartesi günü yapmış oldukları toplantıda, Üniversite temsilcimiz Yönetim Kurulu’nda bulunan 6 yönetim kurulu üyesi Abdulnasır Yiner Bey’in icraatlarından memnun olmadıklarını, bu arkadaşlarımızın gerek çalışmalarında gerekse davranışlarında çok fevri davrandığını dolayısıyla kendisiyle çalışmak istemediklerini bildirmişlerdir. Yapılan toplantıda temsilciden istifa etmesi istenmiş, temsilcinin istifa etmemesi durumunda bütün yönetim kurulunun istifa edeceğini söylemişlerdir. Temsilcinin istifa etmeyeceğini söylemesi üzerine yönetim kurulunda bulunan altı yönetim kurulu üyesi 22.11.2010 tarihinde Siirt Şube Başkanlığımıza dilekçeyle başvurarak istifa etmişlerdir. Siirt Şube Başkanlığımız 23.11.2010 tarihinde yapmış olduğu toplantıda istifaları değerlendirmiş ve 6 yönetim kurulu üyesinin istifalarını kabul ederek Üniversite Temsilcilik Yönetimini fes etmiştir. Üniversite Temsilciliğinin feshedildiğine dair bilgi Abdulnasır YİNER Bey’e 24.11.2010 tarihinde sözlü; Siirt Üniversitesine, Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezine ve Abdulnasır YİNER Bey’e 25.11.2010 tarihinde yazılı olarak bildirilmiştir.

Değerli basın mensupları ve saygıdeğer kamuoyu; Eğitim-Bir-Sen Siirt Şube Başkanlığı olarak, Abdulnasır YİNER Bey’in sendikamızı temsilen ve Şube Başkanlığımızdan habersiz bütünüyle fevri olarak yaptıkları açıklamayı Şube Başkanlığı olarak kabul etmiyoruz. İfade ettikleri hiçbir görüşün bizleri temsil etmediğini ve bizlerin görüşleri doğrultusunda olmadığını sadece kendi bireysel görüşleri olduğunu özellikle altını çizerek kamuoyuna açıklamayı önemli görmekteyiz.

Kaldı ki Üniversite ile ilgili görüşlerine de katılmadığımızı, özellikle baskı neticesinde Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşların istifa ettirildiği şeklindeki imaları çok çirkin bulunmuştur.  Üniversite ile ilgili şahısları tarafından bu güne kadar tarafımıza iletilen herhangi bir sorunun olmadığının bilinmesi önem arz etmektedir.  Bırakın Üniversite Yönetimi’nden baskı görmeyi, aksine Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşların ilettikleri sorunlar ile ilgili olarak da Üniversite Yönetimi ile karşılıklı saygı ve anlayış çerçevesinde ve hoşgörü ile oldukça olumlu sayılabilecek görüşmeler yaptığımızı da ifade etmek isterim.

Sizlerde takdir edersiniz ki yönetimin istifası üzerine feshedilen bir temsilcilik adına ve tek başına açıklama yapmak etik olmaz. Şube Yönetimi’ne danışmadan, Şube Yönetimi’nin görüşü alınmadan, Şube Yönetimi’ne herhangi bir sorun iletmeden, tek başına bütün bir camianın adını, itibarını kullanarak ve bütünüyle fevri bir şekilde açıklama yapmak ne kadar ahlaki olur. Siz kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Değerli Basın Mensupları ve Saygıdeğer Kamuoyu; yapılan açıklama bütünüyle fevridir. açıklamada değinilen konuların sendikamızın görüşü olmadığının altını çizerek siz değerli kamuoyuna bildirir saygılarımızı sunarız.

 

EĞİTİM-BİR-SEN

SİİRT ŞUBE BAŞKANLIĞI

Bu haber toplam 2033 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!