1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ulusal el sanatları sempozyumu
Ulusal el sanatları sempozyumu

Ulusal el sanatları sempozyumu

Siirt Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen Ulusal El Sanatları sempozyumu başladı.

A+A-

Üniversite, Valilik ve Ticaret Odası’nın ortaklaşa organize ettiği sempozyumun açılış konuşmasını yapan, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yahşi Yazıcıoğlu, “Amacımız birkaç günlüğüne de olsa Siirt'i gündeme taşımak ve Siirt'i tanıtarak, burada güzel bir şeylerin yapılabileceğini göstermektir. Üniversitemizin ilk sempozyumu olması da ayrıca bizleri sevindirmektedir.” dedi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Recep Ziyadanoğulları da, üniversitenin üç önemli görevi olduğunu, bunların eğitimi çağdaş düzeye çıkarmak, bilimsel araştırmalara imkân tanımak ve üniversite-toplum işbirliğini sağlamak olduğunu dile getirdi. Ziyadanoğulları, “Bu amaçla çalışmalar yapıyoruz. Bugün düzenlediğimiz etkinlik bizim ilk sempozyumumuzdur. Bu açıdan önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

Vali Musa Çolak ise sempozyumun açılında yaptığı konuşmada, Siirt'in çok eskilere dayanan bir tarihe sahip olması nedeniyle sempozyumun önem taşıdığını vurguladı. Çolak, "El sanatları, kültürümüzün bir parçasıdır. Tarihimizi, kültürümüzü tanımamız çok önemlidir. Bunların incelenmesi ve gelecek nesillere aktarılması açısından bu sempozyum çok önemlidir." diye konuştu.

Daha sonra sempozyumun düzenlenmesindeki katkılarından dolayı Vali Musa Çolak, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili F.Özgür Çalapkulu ve sponsorlara plaketleri verildi. Çeşitli oturumlarla yarın da devam edecek olan sempozyumda Türkiye'nin değişik üniversitelerinden bilim adamları el sanatları konusunda tebliğler sunacak. Sempozyum, cumartesi günü Baykan ve Aydınlar ilçelerine yapılacak ziyaretlerle sona erecek.

Bu haber toplam 1472 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!