1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ülkemizde Böbrek Hastalığının Görülme Sıklığı: %15,7
Ülkemizde Böbrek Hastalığının Görülme Sıklığı: %15,7

Ülkemizde Böbrek Hastalığının Görülme Sıklığı: %15,7

12 Mart Dünya Böbrek Günü sebebi ile Valilik, böbrek sağlığı ile ilgili basın duyurusu verdi.

A+A-

Böbrek hastalıkları tüm dünyada adeta salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde kronik böbrek hastalığının görülme sıklığı %15,7 olarak bulunmuştur. Bu; ülkemizde 7,5 milyon kronik böbrek hastası bulunduğunun yani her 6-7 erişkinden birinin böbrek hastalığı olduğunu Kronik Böbrek Hastalıkları sık görülen, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, sağlık bütçelerine büyük yük getiren, farkındalığı ve erken tanısı düşük olan, buna karşın erken tanı konulduğunda önlenebilen veya ileri evrelere seyri yavaşlatılabilen bir hastalıktır.

Risk Faktörleri

Diyabet: Ülkemiz dâhil dünyanın birçok bölgesinde kronik böbrek hastalıklarının en önemli nedeni diyabettir. Kronik böbrek hastalığı görülme sıklığı diyabetli hastaların, diyabetli olmayan hastalardan Diyabet gelişimi için en önemli düzeltilebilir risk faktörleri kilo fazlalığı ve obezitedir. Yapılan birçok çalışmada sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerinin diyabet gelişim sıklığını yüzde 50-60 oranında azaltabileceği saptanmıştır.

Hipertansiyon: Diyabetten sonra kronik böbrek hastalıklarının en sık nedeni hipertansiyondur. Sağlıklı beslenmek, kilo vermek, düzenli egzersiz yapmak ve tuz tüketimini azaltmak gibi sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri hipertansiyon gelişimini büyük oranda önler.

Obezite: Obezite hem diyabet, hipertansiyon ve kalp–damar hastalıklarına yol açarak, hem de doğrudan etkileriyle böbrek hastalığı gelişimine katkıda bulunur.

Risk altında bulunan bireylerin yaptıracakları düzenli taramalar ile böbrek hastalığının erken evrede tanısını konulması ile böbrek hastalığını önlemek geciktirmek veya ilerlemesini engellemek mümkün olabilir.

Bu haber toplam 1718 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!