1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ulaştırma Bakanı: Siirt Havalimanı Haziran’da açılacak
Ulaştırma Bakanı: Siirt Havalimanı Haziran’da açılacak

Ulaştırma Bakanı: Siirt Havalimanı Haziran’da açılacak

İlimiz Siirt’e gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Siirt Havalimanında incelemelerde bulundu ve Haziran ayında açılacağını söyledi.

A+A-

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, beraberinde Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak ile ilimiz Siirt’e geldi.

Özel uçağı ile Siirt Havalimanına inen Bakan Arslan ve beraberindeki heyet havalimanında incelemelerde bulundu.

HAZİRAN’DA AÇILACAK

Pistin açılmasına ilişkin ihalenin yapıldığını ve sözleşmenin 15 Şubat’ta imzalandığını dile getiren Arslan, “Önümüzdeki hafta da inşallah yer teslimi yapıyoruz. Bu yer teslimi kapsamında havaalanının etrafındaki güvenlik tel örgüsü tamamen yenilenecek. Etraftaki yolların tamiri, bakımı konusunda da gerekli çalışmalar yapılacak. Havacılık kurallarına uygun olarak pistimizin her iki ucunda da daha önce 30 metre olarak uygun görmüştük ancak yaptığımız çalışmalar sonucunda 90’ar metre olmasının daha doğru olduğuna karar verdik ve her iki ucunda da 90’ar metre stop wa resa sahası dediğimiz alanların düzenlenmesini de yapmış olacağız. Uluslararası kurallara uygun hale getirmiş olacağız ki böylece inşallah haziran ayında Siirt pisti tamamen yenilenmiş, resa sahaları, büyütülmüş, genişletilmiş bir şekilde uçakları misafir edebilir olacak.”

Arslan, ihalelerin bedelinin 24 milyon lira olduğunu belirterek, “Elbette 24 milyon lira önemli bir rakam ancak Siirt ve Siirtlileri düşündüğünüz zaman rakamın hiçbir önemi yok, helali hoş olsun. Yeter ki ülkemizin her yerinde olduğu gibi eriştirebilir, ulaştırabilir olalım ve Siirt ve Siirtlilere de daha modern bir şekilde hizmet veren bir havalimanını geliştirmiş ve kavuşturmuş olalım.”

Havaalanını haziran ayında açtıkları andan itibaren tarifeli seferlerin de başlayacağını bildiren Arslan, “Özellikle gelişen teknolojiler çerçevesinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğümüz, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz, Türk Hava Yolları ve Pegasus da dahil özellikle ‘yaklaşma usul dizaynı’ diye simülasyon marifetiyle yeni bir çalışma üzerinde uzun soluklu, uluslararası kurallardan ve imkanlardan da yararlanarak bir çalışma yaptılar. Bu simülasyon çerçevesinde yeni yaklaşma usul dizaynı oluşturdular. Ona bağlı olarak da ILS dahil diğer seyir, sefer ve elektronik cihazlarını kurmuş olacağız.” Dedi.

 

Bu haber toplam 2938 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
5 Yorum