1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Üç Aylar’da Filistinli Müslümanlara dua edelim
Üç Aylar’da Filistinli Müslümanlara dua edelim

Üç Aylar’da Filistinli Müslümanlara dua edelim

Üç ayları en verimli şekilde geçirmek gerektiğinin altını çizen Şeyh Bedreddin Aydın, “Bu mubarek ayda ibadetlerimizi artırmalı ve bu manevi iklimden istifade etmeliyiz” dedi.

A+A-

Kutsal gün ve ayların içerisinde bulunan ve insanlığın kurtuluş vesilelerinin içinde gizlendiği mübarek üç ayları idrak ediyoruz. Af ve mağfiret kapılarının açıldığı, cennet kapılarının aralandığı bu mübarek ayların kutsiyetini ve nasıl değerlendirilmesi gerektiğini Doğruhaber’e anlatan Siirt’in tanınmış alimlerinden ve kanaat önderlerinden Şeyh Bedreddin Aydın, bu mübarek günlerde mazlum coğrafyaların da unutulmaması ve mazlum müslümanlar için de çokça dua edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Receb ayı şehrullah, Şaban ayı Resulullah’ın ayı, Ramazan ayının da ümmetin ayı olduğuna dair hadis-i şerifi hatırlatan Şeyh Bedreddin, Recep ve Şaban aylarının Ramazan ayının mukaddimesi olduğunu anlattı. Recep ve Şaban ayılarında arınarak Ramazan ayından istifade edileceğini dile getiren Şeyh Bedreddin, “Cennette Receb isminde bir nehir vardır. Kim Receb ayında bir gün oruç tutarsa o nehirden ona su içirilir” hadisinin bu ayları ihya eden için büyük bir müjde olduğunu söyledi.

 

RECEP MÜNAKAŞA VE ADAVETİN KESİLDİĞİ AYDIR

 

Recep ayının İslam’dan önce Mekke cahiliyesinde de hürmet gördüğünü, Arapların bu aya Receb’ül Asam yani ‘sağır ay’ dediklerini söyleyen Şeyh Bedreddin, “Bu ayda savaşın, karmaşanın, düşmanlığın sesi kesilir. Bu ayda münakaşa sağır olur. Adavetin sesi çıkmaz” ifadelerini kullandı.

 

İBADETLERİ FAZLALAŞTIRIN

 

İslam’da zamanlara has ibadetler yoktur diyen Şeyh Bedreddin, “Receb Şeyh Bedrettin Aydın - Tilloayında şu kadar namaz kılınır, şu kadar Kur’an okunur, kandil veya cuma gecelerinde şu kadar rekat namaz kılınır diye has bir ibadet mevcut değildir. Fakat zamanlara has ibadetler olmamakla beraber İslam da belirli zamanlarda ibadetleri fazlalaştırmak, o zamanların manevi ikliminden istifade etmek vardır. Üç Aylar fazlası ile istifade edilmesi gereken kutlu vakitlerdir. Bu aylarda bol bol Kur’an okumak, nafile sünnetleri eda etmek, oruç ile ruhu terbiye etmek, sadaka ve infaklarda bulunmak gereklidir” şeklinde konuştu.

 

MÜBAREK GECELERİ İHYA EDİYORUZ

 

Mübarek gün ve gecelerde sohbetler düzenleyip, mevlitler okuduklarını söyleyen Şeyh Bedreddin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler mübarek kandil gecelerine hürmet gösteriyoruz. Bu geceleri ihya babında Tillo medreselerinde programlarımız oluyor. Mevlit okuyup, İslami sohbetler yapıyoruz. Bu gecelerin kudsiyetinden söz ediyor, insanları bu gecelerden azami derecede istifade etmeye çağırıyoruz. Bu programlarımız tamamen halka açık. Hatta bu mübarek gecelerde çevre il ve ilçelerden birçok misafirimiz oluyor. Onlarla beraber geceleri ihya ediyoruz”

 

FİLİSTİNLİ MÜSLÜMANLARA ÇOK DUA EDELİM

 

Bu aylarda bol bol dua edilmesi gerektiğini vurgulayan Şeyh Bedreddin, yapılan dualarda mazlum coğrafyalardaki müslümanların da unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. Şeyh Bedreddin şunları söyledi: “Bu aylar duaların kabul olma olasılığının en yüksek olduğu zaman dilimlerindendir. Genelde tüm İslam âlemine dua ederken özelde de Filistin Müslümanlarına dua edelim. Biliyorsunuz daha yeni Filistin’e yardım uğrunda 9 şehid verdik. Bu olay İnşaallah İslam ümmetinin kendine gelmesine vesile olacak. Bazen bazı şeylerin düzelebilmesi için, bazı şeylerin bozulması gerekir. Yıllardır Müslümanlar orada eziyet görüyordu. İnşaallah bu olay onların kurtuluşunun başlangıcıdır”

 

Bu olay ile ilgili Şeyh Ahmed Yasin’in ‘Ümmetin suskunluğunu Sana şikâyet ediyorum. Ben hasta …’ sözlerini hatırlatan Şeyh Bedreddin “Belki de Allah, Şeyh’in duasını kabul etti. Mavi Marmara olayı bu duaya Allah’ın cevab vermesidir” dedi.

 

kaynak: doğru haber gazetesi

Bu haber toplam 5466 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!