1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Türkiye’nin Büyük Çatısı, Şubat’ta Siirt’te
Türkiye’nin Büyük Çatısı, Şubat’ta Siirt’te

Türkiye’nin Büyük Çatısı, Şubat’ta Siirt’te

Ekopolitik, Siirt’te kentin genel sorunlarını masaya yatırıp tartışma zemini oluşturacak bir toplantı için kolları sıvadı.

A+A-

Kısa adı EKOPOLİTİK olan Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği bünyesinde oluşturulan (TBÇ) Türkiye’nin Büyük Çatısı adlı proje Türkiye’de çeşitli vilayetlerde toplantılarla faaliyetlerini yürütüyor. Bugüne kadar Mersin, Hakkâri, Malatya ve İstanbul’da düzenlenen toplantıların ilki Kasım 2009’da başladı.

EKOPOLİTİK’te her düşünceden insan bulunuyor. Hükümet destekli bir program dâhilinde değil, tam tersine tamamen bağımsız bir yapıya sahip. Yapılan toplantılar basına kapalı yapılmaktadır. Böylece toplantıya katılanlar daha rahat konuşma imkânı buluyor ve bu vesileyle katılımcılar farklı siyasi görüşlere sahip olmalarına rağmen aralarında duygusal bir bağ oluşabiliyor.

Geçtiğimiz ay İstanbul’da düzenlenen toplantıda ilimizden Siirt Üniversitesi Fen-Edebiyat Fak. Genel Sekreteri Mehmet Efe ile Siirtliler.Net Yayın Koordinatörü Bekir Berkay Türkay katılarak çeşitli projeler dile getirilmişti.

PROJELERİMİZ CUMHURBAŞKANI’NA VERİLDİ

İstanbul’daki Ekopolitik toplantısında Siirt adına gerçekleştirilecek 3 projenin özellikle bölgemizde oldukça olumlu sonuçlar çıkarılabileceği dile getirilmişti. 3 projeyi hem yazılı hem de sözlü olarak Ekopolitik çalıştayına sunan Siirtliler.Net Yayın Koordinatörü Bekir Berkay Türkay’ın bu 3 projesi diğer katılımcıların dile getirdikleri toplam 72 maddelik bir dosyayla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e rapor halinde sunuldu.

DEMOKRATİKLEŞMEYE DOĞRU SİİRT DURAĞI

Türkiye’nin Büyük Çatısı adlı proje kapsamında ilimiz Siirt’te Şubat ayında yapılması planlanan toplantıya her siyasi görüşten insanın katılması sağlanacak. Bu toplantının organizatörlüğünü yine aslen Siirtli olan üniversite öğrencisi Şükran Beklim yürütmektedir.

Beklim, Siirt toplantısıyla ilgili yaptığı açıklamada: “Türkiye’nin şu sıralar öncelikli tartışılan konuları arasında Kürt sorunu, özerklik, iki dillilik gibi konular bulunuyor. Siirt bu konuda ne düşünüyor? Çözüm önerileri var mı varsa nelerdir?” diyor.

Siirt’te yapılması planlanan toplantıda ayrıca Siirt’li kadınların sosyal durumları, Siirt’te işsizlik problemi ve ekonomik durum, Siirt fıstığının neden Antep fıstığının gerisinde durduğu gibi çeşitli konulara da yer verilecek.

Toplantıya Siirt dışında yaşayan Siirtlilerden az da olsa katılması ön görülüyor.

Bu haber toplam 2796 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!