1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Türkiye’nin Barış Çatısında Siirt'in sorununu dile getirdik
Türkiye’nin Barış Çatısında Siirt'in sorununu dile getirdik

Türkiye’nin Barış Çatısında Siirt'in sorununu dile getirdik

1- Siirt ve Mardin’de Dünyanın en büyük ve en kaliteli Kürtçe öğretim veren üniversitelerinin kurulması.2- Her yıl kutlanan Öğretmenler Gününün Tillo’da kutlanması 3- Her yıl kutlanan Anneler Günü kutlamasının Veysel Karani Hazretlerini

A+A-

Türkiye’nin Barış Çatısı Ekopolitikte Genel Koordinatörümüz Siirt'in sorunlarını dile getirdi

                Türkiye’nin iç barış arayışları içinde olduğu son zamanlarda sorunların halk tarafından nasıl algılandığını ve çözüme halkın açısından bakarak varmaya çalışan içinde ünlü akademisyenlerin, düşünürlerin, yazarların, kanaat önderlerinin, üst düzey bürokratların, üst düzey emekli bürokratların, iş adamlarının, emekli askerlerin, STK ların da görev aldığı Ekopolitik son toplantılarından birini Çekirdek ekibi ile birlikte Hakkari, Mersin, Malatya yerel ekiplerinin ve Siirt’ten katılan gözlemci ekibin katılımıyla yaptı.  

                Toplantıda devlet en üst düzeyde temsil edildi

                Kamu Güvenliği Müsteşarı Muammer GÜLER de toplantıya katılarak katılımcılara güven telkin edici açıklamalarda bulundu. Her türlü uç fikirlerin rahatlıkla ifade edilebildiği toplantılarda Müsteşar GÜLER katılımcıların rahat olmalarını ve devlet olarak her türlü fikre açık olduklarını üzerine basarak ifade etti.

                Prof. Vamık VOLKAN, Stratejist Ekopolitik Genel Koordinatörü Tarık ÇELENK ve Ekopolitik Direktörü Murat SOFUOĞLU yönetiminde İstanbul Maslak Sheraton Otelde yapılan toplantıya TRT, NTV gibi ulusal kanalların da ilgisi büyüktü.

                Bir çok çözüm reçetelerinin sunulduğu toplantıya Genel Yayın Koordinatörümüz Bekir Berkay TÜRKAY da özelde Siirt için yapılması gereken birkaç önemli konuyu dile getirerek sonuç bildirgesine yazdırmayı başardı. Özelde Siirt için önemli olan ve genelde kimlik arayışı içinde olan Güneydoğu insanlarının kültür değerlerinin ne kadar yüksek olduğunun ispatı olacak projeleri sıralayan Genel Yayın Koordinatörümüz TÜRKAY’ın projeleri ile Kamu Güvenliği Müsteşar Yardımcısı da şahsen ilgilendi.

Bu projeler:

1-      Siirt ve Mardin’de Dünyanın en büyük ve en kaliteli Kürtçe öğretim veren üniversitelerinin kurulması.

2-      Her yıl kutlanan Öğretmenler Gününün İsmail FAKİRULLAH ve İbrahim HAKKI hazretlerinin makamlarında Tillo’da kutlanması ve dahi yılın öğretmeni ile yılın öğrencisi ödüllerinin Milli Eğitim Bakanı tarafından burada verilmesi.

3-      Her yıl kutlanan Anneler Günü kutlamasının Veysel Karani Hazretlerinin makamında Ziyaret Beldesinde kutlanması ve yılın Annesi ödülünün Cumhurbaşkanı tarafından burada verilmesi.

Önümüzdeki aylarda yapılması planlanan Siirt Valisi Musa ÇOLAK, Selim SADAK gibi üst düzey yöneticiler başta olmak üzere Siirt’te bulunan farklı görüşteki tanınmış veya tanınmamış birçok simanın katılımıyla Türkiye’nin Büyük Çatısı Ekopolitik toplantısı yapılacak ve toplantıda Siirt’in sorunları tüm açıklığıyla masaya yatırılacak. Ekopolitik ekibinden Siirt kökenli Şükran BEKLİM Siirt’te yapılacak olan toplantının organizasyonunu üstlenmiş durumda. Son yapılan toplantıya Siirt’ten 3 davetli olmasına rağmen davetlilerden Belediye Başkanı Selim SADAK yoğun programı nedeniyle katılamadı diğer 2 davetli  Siirt Üniversitesi Fen – Ed. Fakültesi Sekreteri Mehmet EFE ve Siirtliler.Net Genel Yayın Koordinatörü Bekir Berkay TÜRKAY toplantıda hazır bulundular.

Bu haber toplam 2645 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!