1. YAZARLAR

 2. Bekir Berkay Türkay

 3. Türkiye’de Suriyeli Mülteciler için söylenen İftira ve Yalanlar
Bekir Berkay Türkay

Bekir Berkay Türkay

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’de Suriyeli Mülteciler için söylenen İftira ve Yalanlar

A+A-

Türkiye’de Suriyeli Mülteciler için söylenen İftira ve Yalanlar

 

Ülkemizde bulunan Suriyeliler hakkında gün geçmiyor ki yeni bir yalan ortaya çıkmasın. Bu konuda yalan yere yemin edip sonra aksi ispatlandığında kıvırtanları bile çok gördüm. Bu tür yalanları en çok çıkaran ve şerefsizce yayanların kahır ekseriyetinin kendilerini Sosyal Demokrat-Halkların Kardeşliğine inandıklarını söyleyen Faşist zihniyetliler olduğu kabak gibi ortadadır. Bu tür zihniyetlilerin ahlak – dürüstlük gibi dertleri olmadığından sözüm ona devrimleri için her an her haltı işlemeyi, sapık cemaatler gibi (FETÖ), kendilerince haklı görürler.

 

Maddeleyerek inceleyelim

 • Türkiye’de 10 milyon Suriyeli var yalanı. 

Suriye’nin nüfusu 21 milyon, 
savaşta ölenlerin sayısı 500.000, 
Lübnan’da 1,2 milyon, Ürdün’de 700 bin, Irak’ta 350 bin Suriyeli var. 
Komşu ülkelere giden Suriyeli mülteciler evinden olan nüfusun yüzde 41’ini oluşturuyor. 
170 binden çok Suriyeli mültecinin de Kuzey Afrika ülkelerine gittiği bildiriliyor.

Bir milyon mülteciye ise Avrupa kapılarını açmış. 
Almanya’da 530 bin Suriyeli mülteci olduğu bildiriliyor. 
İsveç’te 110 bin, Avusturya’da ise 50 bin mülteci var. 
Kanada’ya 52 bin, ABD’ye ise 21 bin Suriyeli yerleşmiş. 
ABD’de 8 bin Suriyelinin geçici koruma statüsü (temporary protections status) bulunuyor.

10 Milyon Türkiye'deki Suriyeli mültecileri de eklersek 10 + 3,5 (diğer ülkeler ve savaşta öldü) toplam 13,5 milyon eder ve buna göre Suriye’de 7 milyon 500 bin kişi kalmış!?
Halbuki sadece Halep, Şam, Humus, Hama, Lazkiye, Rakka, Tartus, Haseki,Deyrizor, Kamışlı gibi şehirlerin nüfusu bile şu anda 13 milyon. 

Yalanın neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Türkiye’deki Suriyeli Mülteci sayısı/nüfusu 3,5 milyondur. Türkiye dışında Suriyeli Mülteci sayısı da 3,5 milyondur yani Ülkelerinden ayrılan Suriyeli mülteci sayısı toplamda 7 milyondur. İftiracıların iftiralarını doğru sayarsak 21 milyonluk ülkenin 13 milyonu Suriye’de ise, 3,5 milyonu Türkiye haricinde ülkelerde ise toplam 16,5 milyon ediyor. 21 milyondan 16,5 milyonu çıkarırsak 4,5 milyon kalıyor ki en az 500bin kişi kırsal kesimde yaşıyor diyelim (ki daha fazladır)  kalıyor 4 milyon peki iddia edildiği gibi Türkiye’deki 10 milyon Suriyelinin 6 milyonu nerede? Ben size söyleyeyim. O 6 milyon şerefsiz zihniyetlerin şerefsiz lağım beyinlerinde. Bu şerefsizler için yalan günlük işlerden ama aynı şerefsiz zihinler için 6 milyon ölü Suriyeli olsa daha iyi olurdu….

 • Suriyelilere aylık 1500₺ verildiği yalanı
  Bu ayrı bir şerefsiz yalan. Bir insan 1500₺ alacak ve günlük 12 saat tabir caizse eşek gibi çalıştığı işinden 1000₺ bile maaş alamayacak!? Sizin kalbiniz kurusun! Suriyelilere sadece aylık 125₺  Kızılay kartı yüklemesi vardır.
 • Suriyelilere tüp bebek yardımı yalanı
  Aşağılık bir yalan daha! Unutmayın böyle yalanları araştırmadan inanırsanız en az Müslüman kardeşlerimize bu yalanı atan kadar olursunuz. 
 • Türkiye’de doğan Suriyeli çocuklar T.C. vatandaşı oluyor yalanı
  Yok öyle bir şey mülteci statüsünden olan ailenin doğan çocuğu da mülteci olur
 • Sınavsız Üniversiteye giriyorlar yalanı
  Suriyeli mülteci öğrencilerin hiçbiri sınavsız üniversiteye giremiyor. Suriye’den denklik olanlar ise üniversitelerimizde kaldıkları sınıflardan devam edebiliyorlar. Ülkemizde okuyan Suriye uyruklu üniversite öğrenci sayısı 15000 ve bunların sadece 1250 tanesi burs alabiliyor. Burs alanların 700’ü ise Üniversite sınavına girip kazanan öğrencilerdir.

Allah tez zamanda Suriye’de barışı nasip etsin ve tez zamanda bizim Esedleri ıslah etsin İnşiAllah.
Selam ve dua ile

Bu yazı toplam 2326 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!
14 Yorum