1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. Türkiyede Demokratikleşme Süreci ve Yeni Anayasa
Türkiyede Demokratikleşme Süreci ve Yeni Anayasa

Türkiyede Demokratikleşme Süreci ve Yeni Anayasa

Siirt Üniversitesi Konferans Salonunda “Türkiyede Demokratikleşme Süreci ve Yeni Anayasa” adlı panel düzenlendi.

A+A-

Siirt Üniversitesi’nde düzenlenen panelde Prof. Dr. Osman Can, Prof.Dr.Mazhar Bağlı, Prof.Dr.Yasin Aktay Türkiye’nin Yeni Anayasa maratonunu masaya yatırdı. Siirt Rektörü Prof.Dr.Murat Erman, Siirt Valisi Ahmet Aydın, Siirt Milletvekili Afif Demirkıran'ın katıldığı panele çok sayıda davetli katıldı.

Yasin Aktay: “12 Eylül anayasası özü itibariyle gayri meşrudur. Zamanında yönetimi gasp eden unsurların yaptığı anayasa ile yönetiliyoruz. Bu anayasada değişmeyen maddeler var biliyorsunuz. İlk üç maddede yer alan şeyler iç barışı tehdit eden metinlerdir. Medeni diyebileceğimiz hiçbir ülkenin anayasasında böyle metinler yoktur.”
 
Osman Can: “Yeni anayasayla Türkiye, geçmişini arıyor, barışını arıyor ve geleceğini arıyor. Türkiye’de yok edilen bir geçmiş var ve bunu yeniden keşfetme mücadelesi veriliyor. Türkiye’de yeni anayasa bu arayışların adıdır. Anayasada temel hak ve özgürlüklerin olması onları kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Unutmayın neyden çok korkarsanız neyi tehdit olarak görürseniz  en çok onu düzenlersiniz.Millet anayasa yaparsa iktidarı düzenler, iktidar anayasa yaparsa özgürlükleri düzenler.”
 
Mazhar Bağlı: “Globalleşmenin, tek tipleşmenin, benzeşmenin etnik ve dini kimlikler üzerinde tehditkar bir boyutunun olduğunu hepimiz biliyoruz. Farklılıklar birbirleriyle karşı karşıya gelmek durumunda kalıyor. Bu farklılıkların bir arada barış ve kardeşlik içerisinde adalet ortak paydasıyla yaşatılması ancak anayasa ile mümkündür. Bu anayasa nasıl olmalıdır. İnsan onuruna saygılı olmalıdır. Bütün insanlar onurunun üzerinden hayatlarında değer katıyorlar.”
 
 
univer1.jpg
 
univer2.jpg
 
univer3.jpg
 
univer4.jpg
 
univer5.jpg
 
 
Bu haber toplam 1858 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!