1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Türkiye Öğrenci Meclisi, çeşitli tavsiye kararları aldı
Türkiye Öğrenci Meclisi, çeşitli tavsiye kararları aldı

Türkiye Öğrenci Meclisi, çeşitli tavsiye kararları aldı

Türkiye’deki 81 ilin öğrenci meclisi başkanlarından oluşan "7. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi", 18 Nisan 2010 tarihinde TBMM Genel Kurulundaki toplantısı sonrasında bir bildiri yayımladı.

A+A-

            Bildiride şu görüşlere yer verildi:

 

"1-       ‘Yaşayan Demokrasi’ anlayışının göstergesi olan Türkiye Öğrenci Meclisleri ve İl Öğrenci Meclislerinin daha etkin ve verimli çalışabilmesi için konunun tüm paydaşları bugüne kadar yapılanları da dikkate gerekli çalışmaları yapmalıdır.

            2-         Sosyal devletin ve hukuk devletin en temel özelliklerinden biri olan herkesin eğitim haklarından eşit şekilde yararlanama ilkesinin gereği yapılmalıdır.   

3-         Bir üst öğrenim kurumuna geçiş amacıyla düzenlenen SBS, YGS, LYS sınavlarına giriş şartları, sınav içeriğinin belirlenmesi, ölçme ve değerlendirme kriterleri gibi konular; öğrenci, öğretmen, veli, dershane, ÖSYM, YÖK benzeri kurumların ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı bir çalıştayda tüm yönleri ile ele alınmalı ve sorunların çözüm yolları tartışılmalıdır.

            4-         Kız çocuklarının ve kadınların eğitime erişim, okullaşma gibi eğitimin tüm imkanlarından yararlanması amacıyla, mevcut projelerin yanında yeni ve kapsamlı çalışmalar planlanmalıdır.

            5-         Milli ve manevi değerlerimizin benimsenmesi, korunması, yaşatılması ile gelecek nesillere aktarılmasında toplumun tüm bireyleri ile kurum ve kuruluşlar sorumluluk almalıdır.

            6-         Çocuklarımızın ve gençlerimizin ihmalinin ve istismarının önlenmesi ile madde bağımlılığı, zararlı alışkanlıklar ve suça sürüklenme gibi konularda daha etkin çalışmalar yapılmalıdır.

            7-         Ülkemizin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikli bireylerin yetiştirilmesi açısından ortaöğretim düzeyinde farklı lise türlerinin faaliyet gösterdiği dikkate alınarak üst öğrenim kurumlarına giriş sınavlarında ‘eşitlik’ ve ‘adalet’ ilkesi dikkate alınmalıdır.

            8-         Sağlıklı ve hijyenik bir ortamda eğitim ve öğretim yapılabilmesi için okullarda hizmet veren personelin sayıları artırılmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır.

            9-         Bilişim teknolojilerinin eğitimin tüm alanlarında kullanılabilmesi konusunda yapılan çalışmaların kalıcılığının sağlanması için yerel yönetimler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliği artırılmalıdır.

            10-       Türkiye Öğrenci Meclisinin tüm temsilcileri ‘bir arada yaşama’ ve ‘uzlaşma’ kültürünün yaşanması ve yaşatılması amacıyla gerekli beceri ve değerlere sahip olmak ve bu konuda öncü olmak için çaba sarf etmelidir.

            Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kamuoyunun dikkatine sunulur."

Bu haber toplam 1699 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!