1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Türkiye Birincimiz Emre Işıktaş’tan başarı formülü
Türkiye Birincimiz Emre Işıktaş’tan başarı formülü

Türkiye Birincimiz Emre Işıktaş’tan başarı formülü

SBS Türkiye Birincimiz Emre Işıktaş, genç yaşına rağmen oldukça önemli ipuçları verdi…

A+A-

Babası Adil Işıktaş Siirt’te sınıf öğretmenliği yapıyor. Annesi ev hanımı... 6.Sınıftan itibaren dershaneye gidiyor.

-          babam bana bir dükkan açar çalışırım” düşüncesindeki öğrenciler artık iyi bir üniversite tutturma yarışına girdi.

-          Ailem beni hiçbir zaman başkalarıyla kıyaslamadı.

-          Ailem iyidede/kötüdede beni sahiplendi.

-          SODES kapsamında dershaneye gönderilen öğrenciler il başarımıza katkı sağladı.

E.G. - Siirt bu yıl iller sıralamasındaki yerini daha da yükseltti. Hatta SÖZEL’de Türkiye ikincisi olduk. Son yıllarda yükselme grafiğimiz artıyor. Bunu öğrenci arkadaşlarınızla kendi aranızda konuşup hiç değerlendirme yapıyor musunuz?

Evet. Neredeyse Siirt son sıralardaydı. Son yıllarda dershaneciliğin önemi daha da arttı. Veliler daha çok bilinçlendi. Öğrenciler arasında rekabet oluştu ki bu durum gayretleri arttırdı. Arkadaşlarımızla kendi aramızdaki sohbetlerimizde çoğu arkadaşımızın kafasında “babam bana bir dükkân açar ya da babamın yanında çalışırım” şeklinde düşünceler vardı. Şimdi ise daha iyi bir gelecek hayalleri, daha iyi bir üniversite tutturma yarışı başladı.

emre ışıktaş

E.G. - Başarı nasıl bir duygu?

İnsan başarının tadını alınca yakaladığı seviyeyi düşürmek, kaybetmek istemiyor. Benim Türkiye Birinciliğini kazanmam çevremdekilere heyecan kattı. Ulaşılamaz gibi görünen başarıların aslında ulaşılabileceğini gördüler.

E.G. - Öğretmen bir babanın oğlusun. Sana, eğitimine desteği nasıl?

İyi sonuç aldığımda nasıl ki arkamda durdularsa kötü sonuç alsaydım ailem yine arkamda dururdu. Ailem hiçbir zaman beni iyi sonuç ta olsam kötü sonuç ta olsam başkalarıyla kıyaslamadılar. Hep kendimle yarışmamı sağladılar. Bunu yapmayan aileler var. Çocuklarını hep başkalarıyla kıyasladılar.

E.G. - Çalışma tempon nasıl? Sürekli ders çalışan birimisin?

Okuldan döndüğümde biraz dinlenip çalışıyorum. Kendimi çok sıkmıyorum. Önemli olan hoca ders anlatırken alabileceklerini almaktır. Anlayamadığım bir konu olduğunda dershanede tekrarını yapıyoruz. Yine anlayamadıysam dershanedeki öğretmenimle birebir oturuyorum ya da konu anlatımlı testlere başvuruyorum. Eksik bırakılan konular ileriki zamanlarda daha da büyüyor. O yüzden eksikleri fazla ertelememeli.

E.G. - Neden Açı Dershanesi

Dershaneye ilk başladığım sene araştırma yapmıştık dershaneler arasında. O yıl en başarılı dershane olarak Açı’yı gördük. Oldukça da memnunum.

E.G. - Geçen yıl SODES kapsamında Siirt’ten 2 bin civarında öğrenci dershaneye gönderildi. Sence il başarısında faydası oldumu?

Bir arkadaşım var bu projeden faydalanan. Ailesinin durumu çok iyi değil. Geçen yıl geldi dershaneye. İlk geldiğinde puanı 393 idi. Bu seneki puanı 495 oldu. Bu proje geçen yıl daha erken yapılsaydı daha başarılı, daha yüksek puanlar alınabilirdi. Umarım bu yıl fazla geç kalınmadan bu proje tekrar uygulanır.

E.G. - Siirt’te okumayı tercih ettin. Neden?

Evet, Siirt Fen Lisesi’ni tercih ettim. Kendi memleketimde okumayı istiyorum. Bu beni daha çok motive ediyor. Ailemden ayrı olmanın motivasyonumu bozacağını düşünüyorum.

E.G. - Peki Emre’cim son olarak ne söylemek istersin. Örneğin sana klasik bir soru sorsam. Başarının sırrı nedir? Diye. Ne söylemek istersin?

Kısa ve öz olarak 3 madde sıralayabilirim. Bu üç kaideye ben kesinlikle riayet ettim. Bu üç şeyi yapan her öğrenci mevcut başarısını mutlaka arttıracaktır.

1.     Dersi derste anlamak

2.     Sayısal derslerde bol pratik

3.     Eksik konuları fazla ertelemeden mutlaka tamamlamak

 

Bu haber toplam 5030 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!