1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Türkiye 25’e bölünsün
Türkiye 25’e bölünsün

Türkiye 25’e bölünsün

Fatih Altaylı’nın Teke Tek adlı programının konuğu olan Siirt Milletvekili Osman Özçelik “Özerk Bölge” ile Türkiye’nin 25’e bölünmesini istedi.

A+A-

Yeni partileri Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) yeni yönetiminin Ocak ayında yapılacak kongreyle belirleneceğini söyleyen Özçelik, Altaylı’nın “Genel Başkan şahinlerden mi, güvercinlerden mi olacak” şeklindeki sorusuna “Hepimiz barış konusunda şahiniz” yanıtını verdi.

 

DTP’nin terörle arasına mesafe koymadığı şeklindeki eleştirilere Özçelik şu cevabı verdi :

 

“Biz mesafe koyduk. PKK silahlı mücadele ile Kürt sorununu çözeceğini düşündü. Yaklaşık 20 yıldır demokratik mücadelenin içindeyim. Sorunları barışçıl yollarla çözeceğimizi söyledik. Şiddeti dışlayan bir yöntem önerdik. Ancak ne yazıkki Türkiye bu barış ortamını sağlayamadı.”

 

SİİRTLİLER.NET

 

86 YILLIK STATÜKONUN DEĞİŞMESİ KOLAY DEĞİL

 

Açılımın içeriğinin belli olmadığını dile getiren Özçelik, “Ak Parti oyalamacı bir taktik izliyor. 86 yılda oluşmuş statükonun değişmesinin kolay olmadığını biliyoruz. Samimi yaklaşması halinde biz Ak Parti’ye destek vereceğimizi söyledik. Ancak oluşturduğumuz grubu Başbakan tanımadı. Sadece o değil diğer partilerin de yaklaşımı böyle.” Diye konuştu.

 

ÖCALAN PKK’NIN LİDERİDİR, PARTİMİZİN DEĞİL

 

Altaylı’nın “Öcalan istifa edin deseydi ne yapardınız?” sorusuna Özçelik, “Abdullah Öcalan’ın sözüne milyonlarca insan bakıyor. Öcalan’ı önemseyen kitlenin oyunu alıyoruz. Kendisi partimizin lideri değildir. Biz legal bir partiyiz. Demokratik mekanizmalarımız var,  karar organlarımız var. Abdullah Öcalan PKK’nın lideridir. Onunla aynı olduğumuz anlamına gelmez.” Şeklinde yanıt verdi.

 

25 ÖZERK BÖLGE İSTİYORUZ

Türkiye 25’e bölünsün

 

“20-25 özerk bölge olmasını öneriyoruz. Bu özerk bölgelerin bir merkezi olacak. O özerk bölgelerin ekonomik durumuna, etnik ve dinsel inanç gruplara, yani kültürel yapıya uygun bir demokratik yapı oluşturulmalı. Katılımcı demokrasinin gelişmesi açısından bu önemli bir adım olacaktır.”

Bu haber toplam 3417 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!