1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Türk Eğitim Sen, Devletimiz uyanık olmalı
Türk Eğitim Sen, Devletimiz uyanık olmalı

Türk Eğitim Sen, Devletimiz uyanık olmalı

Türk Eğitim Sen tarafından yeni eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle yapılan açıklamada, art niyetli kişilerin yaklaşımlarına karşı devletimiz uyanık olmalıdır denildi.

A+A-

TÜRK EĞİTİM SEN SİİRT
  
2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı başlıyor. Türk Eğitim-Sen olarak 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılının hayırlara vesile olmasını temenni ediyor; tüm öğretmenlerimize, eğitim çalışanlarımıza ve öğrencilerimize başarılar diliyoruz.  

Kaliteli ve verimli bir eğitimin sağlanması için eğitim camiası olarak bir bütün olmalı ve ayrım gözetmeksizin sendikaların yapmış oldukları çağrılara kulak vermeliyiz. Nitekim Türk Eğitim Sen olarak başta sözleşmeli öğretmenlik ve mülakatla öğretmen alımı olmak üzerine birçok konuda görüşlerimizi dile getirdik ve bu konularda MEB’in beklediğimiz adımları atmaması üzerine gerekli hukuki süreci başlattık. Yönetici görevlendirmelerinde mülakatla getirilen okul yöneticilerine hepimiz tanıklık ettik. Bu görevlendirmelerde liyakatten çok yandaşlığa önem verildiği ve sonucunda neler yaşandığına şahit olduk. Çünkü mülakat her zaman istismara zemin hazırlar. Sayın Genel Başkanımız İsmail Koncuk bey’in de yaptığı açıklamada belirttiği üzere “Sözleşmeli öğretmen alımında KPSS puan üstünlüğünün değil de, mülakat yönteminin getirilmesi, torpili olmayanların umudu ve ekmek kapısı olan KPSS’yi onların elinden almak anlamına gelmektedir. Bu; insanların adil şartlarda öğretmen olduğu bir sistemden, torpillilerin öğretmen olduğu bir sisteme geçilmesi anlamına gelmektedir.” Yine sözleşmeli öğretmenlerin iş güvencesinin olmaması ve özlük hakları bakımından kadrolu öğretmenlerden farklı olacak olmaları eğitim camiası içerisinde huzursuzluğa sebep olacaktır. İlimiz açısından her ne kadar öğretmenlerin daha uzun süre burada kalmasını sağlayacak gibi göründüğü için faydalı olduğu düşünülse de mutsuz bir öğretmenin verimli olamayacağı aşikar değil midir? Unutmamalıyız ki zorlayarak değil özlük haklarında ve imkanlarda iyileştirmeler yaparak öğretmenlerin bölgemizde ve ilimizde daha uzun süre kalmasını sağlamak daha faydalı olacaktır. Bölgemizde bir çok köy okulunun var olan ortak sorunları ortadadır. Bu sorunları çözmek yerine öğretmenleri bu sorunlarla yaşamaya mecbur etmek ne kadar doğru olacaktır.  


KAMUDA AÇIĞA ALMALAR SAĞLAM BİR SORUŞTURMAYA DAYANMALIDIR; ART NİYETLİ KİŞİLERİN YAKLAŞIMLARINA KARŞI DEVLETİMİZ UYANIK OLMALIDIR.


15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi Türk milletinin birlik ve beraberliğini hedef almıştır. Ancak milletimiz bu kalleş ve alçak saldırıya geçit vermemiş, el birliğiyle bu belayı ülkemizden defetmiştir. Çok şükür ki, bu darbe girişiminde kazanan demokrasimiz ve Türk milleti olmuştur. Öncelikle 15 Temmuz demokrasi şehitlerimize de bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad olsun.

Bu alçaklığın ardından kamuda Fetö’ye yönelik operasyonlar yapılmaktadır. Bu kapsamda tüm kurumlarda açığa alınan, meslekten ihraç edilen kamu çalışanlarımız olmuştur. Darbelere her daim karşı duran, demokrasi çizgisinden asla ayrılmayan ve bu nedenle demokrasiye tıpkı bayrağımız, vatanımız gibi sahip çıkan Türk Eğitim-Sen, darbeye ve terör örgütüne karşı devletimizin attığı adımların her zaman yanındadır.

Öte yandan meslekten ihraç edilen kamu çalışanları ve öğretmenlerden çok sayıda telefon almaktayız. Sendika olarak masum insanların ve ailelerinin bu süreçten zarar görmemesi, adalet önünde kendilerini savunabilmeleri, başları dik bir şekilde dolaşabilmelerini çok önemsiyoruz. Zira bu bir onur, gurur meselesidir. Açığa almalarda akabinde meslekten ihraçlarda siyasi, ideolojik ve sendikal tercihlerin etkisi olmadığı görülmektedir. Ancak ne yazık ki bu işlemler sırasında bazen hatalar yapılmakta ya da art niyetli kişilerin yanlı yaklaşımı söz konusu olabilmektedir. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Fetö’cü diye suçlananlardan bazılarının hiç alakası yok” diyerek tepkisini dile getirmiş; Başbakan da, “Şüphesiz yanlış hesap Bağdat'tan döner. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra dönülüp bakılacak. Yapılan yanlış varsa düzeltilecek” demiştir. Böylece haksız yere meslek ihraç edilenler için umutlu bir bekleyiş başlamıştır. Tüm bunlar göstermektedir ki, ortada haksızlıklar, hukuksuzluklar, iftiralar dolaşmaktadır ve devletin üst makamları ise bu yaşananlara karşı aklı selim bir tavır içindedir.

Biz de konuyla ilgili sendikamıza gelen her şikayetleri değerlendiriyoruz. Dava açmak isteyen masum üyelerimize sendikamız hukuki destek vermektedir.Türk Eğitim-Sen olarak herkesin işini daha titiz yapmasını, OHAL’i fırsata çevirenlere izin verilmemesini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yöndeki kaygılarının dikkate alınmasını, itiraz merkezlerine ulaşan dilekçelerin titizlikle değerlendirilmesini, günahsız insanların mesleğe geri döndürülmesini istiyoruz. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı “At izi it izine karıştı” diyerek, tepki gösteriyorsa, kendini bilmez işgüzarların da bundan ders çıkarması gerekir.

Kamuda her türlü terör örgütü unsurlarının temizlenmesi ve hukuk marifetiyle cezalandırılmasını sonuna kadar destekleyen Türk Eğitim-Sen olarak bunun yanı sıra fırsattan istifade ederek, suçsuz insanları ekarte etmeye çalışanlara karşı mücadele ettiğimizin bilinmesini istiyoruz. Ayrıca MEB’deki her türlü paralel yapının da tamamen temizlenmesi gerekmektedir. Şayet bu gerçekleşmez, tüm atamalar yandaşlığa göre yapılmaya devam ederse, MEB’deki paralel yapı tıpkı Fetö gibi devletin başına bela olacaktır.

Yeni Eğitim – Öğretim yılına başlarken bizleri bekleyen bir diğer önemli sorun da özellikle köy okullarımızda yaşanan öğretmen açıklarıdır. Gerek merkez okullarımızda gerekse köy okullarımızda birçok ücretli öğretmen görev yapmaktadır. Bu sebeple sendika olarak yapılan alımları desteklerken yeterli olmadıklarını her fırsatta dile getirerek daha fazla öğretmen alımının yapılması gerektiğinin altını çiziyoruz.  

Dileriz 2016-2017 Eğitim – Öğretim yılı birlik beraberlik içerisinde yargı kararlarının uygulandığı, görevlendirmelerde liyakatin ve adaletin hüküm sürdüğü bir yıl olur. Tekrardan bütün öğretmenlerimize hayırlı bir Eğitim – Öğretim yılı diliyoruz.  

TÜRK EĞİTİM SEN

Bu haber toplam 2073 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!