1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TÜBİTAK yarışmasında Siirt 2 birincilik, 2 ikincilik kazandı
TÜBİTAK yarışmasında Siirt 2 birincilik, 2 ikincilik kazandı

TÜBİTAK yarışmasında Siirt 2 birincilik, 2 ikincilik kazandı

Geçtiğimiz hafta içi bilgisayar ekranlarınıza taşımış olduğumuz 8 ilin katıldığı Van’daki yarışmalar tamamlandı. 70 proje arasında düzenlenen yarışmalarda Siirt 2 birincilik ve 2 tane de ikincilik kazanarak Ankara’da bölgemizi temsil etme hakkını kazanmış

A+A-

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışmasının Van bölgesi finalistleri belli oldu. 8 ilden toplam 70 proje Van’da VATSO salonunda üç gün sergilendikten sonra dereceye giren projeler için aynı binada bir tören düzenlendi.

 

Van’dan 6, Batman’dan 3, Siirt’ten 2, Bitlis 2; Muş ve Şırnak’tan 1’er proje finale kalarak 30 Nisan’da Ankara’da bölgemizi temsil edecektir.

 

İlimizden Fen Lisesi 4, 14 Eylül Anadolu Lisesi 4; İmam Hatip Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Eruh ÇPL ve Yavuz Sultan Selim Lisesi 1’er projeyle bölge sergisine katılmışlardır. Sosyolojiden ilk defa yarışmaya katılan ilimizin sergiye çağrılan üç projesinden ikisinin birinci, bir tanesinin de ikinci olması önemli bir başarı olarak görülmüştür. Ayrıca kimyadan bir projemiz ikinci olmuştur.

 

Katılımcıların büyük beğenisini ve takdirini kazanan ve favori proje olarak gösterilen Siirt Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin “Ortaöğretim Öğrencilerinde Şiddet ve Şiddeti Önlemede Aile Kurumunun Rolü Siirt İl Örneği” projesinin ikincilik ödülünü almıştır.

 

Yarışmaya Eruh ÇPL’den Halim ACAR’ın danışmanlığını yaptığı, Tuğçe AKAN ve Kadriye KADAK adlı öğrencilerin hazırladığı “Çekin Elinizi Geleceğimizden” projesiyle Yavuz Sultan Selim Lisesi’nden Pınar KARATAŞ’ın danışmanlığını yaptığı, Hüseyin BAKIR ve Mehmet ÖBÜZ tarafından hazırlanan “Yerleşik Hayata Geçen Göçerlerin Siirt Kent Yaşamına Uyum Süreci” projesi birinci olmuştur. Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Zahir DEMİR ve İdris ÖZTÜRK’ün hazırladığı Cemil ASLAN’ın danışmanlığını yaptığı Ortaöğretim Öğrencilerinde Şiddet ve Şiddeti Önlemede Aile Kurumunun Rolü Siirt İl Örneği projesiyle Siirt Anadolu Öğretmen Lisesinden Kerem ÇELİK’in Hazırladığı ve M. Maruf ÇEVİK’in danışmanlığını yaptığı “Kittin Maddesini Kullanarak Radyasyondan ve Biyolojik Silahlardan Koruyucu Bir Zırh Yapısının Oluşturulması” projesi  ikincilik ödülünü almışlardır.

Bu haber toplam 2532 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!