1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TÜBİTAK Van yarışmasının bir başka yüzü
TÜBİTAK Van yarışmasının bir başka yüzü

TÜBİTAK Van yarışmasının bir başka yüzü

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışmasının Van bölgesi finalistleri belli oldu. Geçen hafta yapılan yarışmaların yarışmacılar arasında bulunan ve ev sahipliğini yapan Van’da neler yaşandı? İşte bir başka açıdan o yarışmaların

A+A-

8 ilden toplam 70 proje Van’da VATSO salonunda üç gün sergilendikten sonra dereceye giren projeler için aynı binada bir tören düzenlendi. TÜBİTAK Bölge Kordinatörü Hasan Ülker samimi konuşmasından sonra kürsüye çıkan Van vali yardımcısının Van’daki yatırımları anlatmasının yarışmacılar tarafından tuhaf karşılandığı gözlendi. Bölge sergisine elektrik kesintileri, geç gelen servislerin dışında jürilerin seçtiği finalist projelere tepkiler damgasını vurdu.

 

Katılımcılar, Van’dan sergiye katılan 24 projeden altısının birinci, beşinin ikinci ve dört tanesinin de üçüncü seçilmesinin düşündürücü olduğunu, belirtiler. Ayrıca dereceye giren bazı projelerin özgün olmadığı, makalelere konu olduğu hatta daha önce proje olarak sergilendiği iddia edildi. En ilginç iddia da dereceye giren projelerden bir tanesinin önceki yılarda mansiyon ödülünü alması.

 

Van dışındaki katılımcı illerden bazıları Jürilerin almış olduğu kararlara itiraz edeceklerini hatta TÜBİTAK’ın proje yarışmasına bir daha katılmayarak tepkilerini ortaya koyacaklarını ifade etti.

 

Van’dan 6, Batman’dan 3, Siirt’ten 2, Bitlis 2; Muş ve Şırnak’tan 1’er proje finale kalarak 30 Nisan’da Ankara’da bölgemizi temsil edecektir.

 

İlimizden Fen Lisesi 4, 14 Eylül Anadolu Lisesi 4; İmam Hatip Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi, Eruh ÇPL  ve Yavuz Sultan Selim Lisesi  1’er projeyle bölge sergisine katılmışlardır. Yarışmaya toplam 12 projeyle katılan Siirt’in en iddialı projelerinin üçüncülük dahi almaması katılımcıların iddialarını güçlendirmiştir. Sosyolojiden ilk defa yarışmaya katılan ilimizin sergiye çağrılan üç projesinden ikisinin birinci, bir tanesinin de ikinci olması önemli bir başarı olarak görülmüştür. Ayrıca kimyadan bir projemiz ikinci olmuştur.

 

Katılımcıların büyük beğenisini ve takdirini kazanan ve favori proje olarak gösterilen Siirt Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin “Ortaöğretim Öğrencilerinde Şiddet ve Şiddeti Önlemede Aile Kurumunun Rolü Siirt İl Örneği” projesinin ikincilik ödülünü alması katılımcıları hayal kırıklığına uğratmış ve yine akla soru işaretleri bırakmıştır.

 

Tüm engellere ve yanlı tutumlara rağmen yarışmaya Eruh ÇPL’den Halim ACAR’ın danışmanlığını yaptığı, Tuğçe AKAN ve Kadriye KADAK adlı öğrencilerin hazırladığı “Çekin Elinizi Geleceğimizden” projesiyle Yavuz Sultan Selim Lisesi’nden Pınar KARATAŞ’ın danışmanlığını yaptığı, Hüseyin BAKIR ve Mehmet ÖBÜZ tarafından hazırlanan “Yerleşik Hayata Geçen Göçerlerin Siirt Kent Yaşamına Uyum Süreci” projesi birinci olmuştur.  Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Zahir DEMİR ve İdris ÖZTÜRK’ün hazırladığı Cemil ASLAN’ın danışmanlığını yaptığı Ortaöğretim Öğrencilerinde Şiddet ve Şiddeti Önlemede Aile Kurumunun Rolü Siirt İl Örneği projesiyle Siirt Anadolu Öğretmen Lisesinden Kerem ÇELİK’in Hazırladığı ve M. Maruf ÇEVİK’in danışmanlığını yaptığı “Kittin Maddesini Kullanarak Radyasyondan ve Biyolojik Silahlardan Koruyucu Bir Zırh Yapısının Oluşturulması” projesi  ikincilik ödülünü almışlardır.

Bu haber toplam 2137 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!