1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tophane’deki Siirtliler şu sıralar dertli
Tophane’deki Siirtliler şu sıralar dertli

Tophane’deki Siirtliler şu sıralar dertli

Son birkaç yıldır Beyoğlu İlçesi, Tophane semtinde yüz yılı aşkın ikamet eden Siirtliler şu sıralar semtteki değişim rüzgârlarıyla mücadele ediyorlar.

A+A-

İSTANBUL – Tophane tarihi yapılarıyla, dar sokaklarıyla eski bir İstanbul semti. Dar gelirli ve orta sınıf ailelerin ikamet ettiği, sokaklarında çocukların oyun oynadığı, kadınların mahalle aralarında evlerinin önünde oturup sohbet ettiği, küçük esnafların günlük rızıklarını çıkarma telaşında olduğu mütevazı bir semt. Semtte Siirt’liler kalabalık bir nüfusa sahipler.

APARTMAN İÇLERİNDE NARALAR

Son 1-2 yıldır Tophane semtine gelen yerli-yabancı insanlar tarafından açılan apart oteller, alkollü içecek tüketim mekânları semtteki yerleşik yapıyla çatışıyor. Ailelerin yaşadığı mahalle aralarındaki apartman dairelerinde açılan apart otellere gelen müşteriler ne mahalle geleneğini tanıyor ne de buralarda yaşayan aileleri ve çocuklarını dikkate alıyor. Bırakın gündüz vakitlerini gecenin ilerleyen vakitlerinde dahi apartmanların içine kalabalık halde girip çıkış yapan yabancı insanların yanı sıra aldıkları alkolün de etkisiyle gece yarıları atılan naralar, müzik sesleri mahalle aralarında yaşayan aileleri canından bezdirmeye başladı.

KOLLARI SIVADILAR

Siirtli ailelerle birlikte diğer tüm mahalle sakinleri yaşanan her türlü ahlaksızlığa “dur” demek için şu sıralar kolları sıvadılar. Yerel yönetimler nezdinde sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte seslerini duyurmak için çeşitli girişimlerde bulunuyorlar. Seslerini duyurmak, mahalle içlerinde açılan apart otellerde yaşanan ahlaksızlık ve başıboşluğa “dur” diyebilmek için çeşitli basın kuruluşları ve duyarlı olacaklarını tahmin ettikleri köşe yazarlarına da e-postalar göndermektedirler.

Bu haber toplam 3553 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!